AFP: Isis-johtajan kerrotaan menehtyneen

11.07.2017 |16:24

Brittitaustainen ihmisoikeusjärjestö Syrian Observatory on saanut terroristijärjestö Isisin huipulta tiedon, että Isisin johtaja Abu Bakr al-Baghdadi on kuollut. Ihmisoikeusjärjestö ei tiedä, milloin ja miten al-Baghdadi on kuollut. Aiheesta uutisoi ranskalainen uutistoimisto AFP.

Venäjä on hakenut varmistusta al-Baghdadin kuolemasta pitkin kesää. Venäjän asevoimat uskovat eliminoineensa al-Baghdadin ilmaiskussa toukokuun lopulla. Yhdysvaltain johtama liittouma ei ole myöskään kyennyt varmistamaan Isisin johtajan menehtymistä.

Suomen Uutiset


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

6.
Suomen uutiset logo

Maahantulija puukotti saksalaisen opiskelijan kuoliaaksi avoimella kadulla – Saksassa kasvaa entisestään pelko, että kuka tahansa voi joutua sattumalta veitsi-iskun uhriksi

24.07.2026 |11:41
10.
Suomen uutiset logo

Berliinin Pride-juhlan iskusta epäilty on tunnettu islamisti – poliisi jahtaa libanonilaissyntyistä terroristia junatunneleissa ja rautatieasemilla

26.07.2026 |16:40

Uusimmat

PS-Naiset 1/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 3/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 2/2026

Mainos kuva

Lue lisää