AL: Lindström odottaa Haavistolta omistajan ääntä

17.10.2013 |12:01

Perussuomalaisten kansanedustaja Jari Lindström tervehtii uutta kehitysyhteistyö- ja omistajaohjausministeriä Pekka Haavistoa (vihr.) parhaana valintana tarjolla olleista henkilöistä. Lindström arvosteli aiemmin voimakkaasti omistajaohjauksesta vastannutta ministeri Heidi Hautalaa (vihr.), joka erosi tehtävästään viikko sitten perjantaina. Lindström korostaa Aamulehden mukaan, ettei hän arvostellut Hautalaa  henkilönä, vaan tapaa, jolla Hautala hoiti omistajaohjauksen tehtäviä.

Lindström sanoo, että valtion omistamissa yhtiöissä on ollut paljon yt-neuvotteluja.

– Hautala on ollut passiivinen ja hiljaa. Odotan, että uusi ministeri käyttää omistajan ääntä, teollisuuden rakennemuutokseen omakohtaisesti hyvin tutustunut Lindström sanoo Aamulehden mukaan.

Lindström on kotoisin Kouvolan Kuusankoskelta, jossa hän teki pitkän päivätyön metsäteollisuuden palveluksessa ennen kuin työpaikkoina olleet tehtaat suljettiin viime vuosikymmenellä alkaneessa rajussa rakennemuutoksessa.

ps verkkotoimitus


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

4.
Suomen uutiset logo

Vantaalla ei haluta puhua maahanmuuton haittavaikutuksista: Valtuuston kokous meni hulinaksi – joukko valtuutettuja marssi ulos

27.01.2026 |16:30
7.
Suomen uutiset logo

Antikainen syyttää Tuppuraista huomion ohjaamisesta pois SDP:n kiusaamiskulttuurista – myös Lindtman saa täystyrmäyksen johtajuuden puutteestaan

28.01.2026 |17:21
8.
Suomen uutiset logo

Trump antaa tonnin ”pesämunan” jokaiselle lapselle – osakesäästötilin tuoton saa haltuunsa 18-vuotiaana

30.01.2026 |12:01

Uusimmat

Perussuomalainen 4/2025

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 3/2025

Mainos kuva

Lue lisää