AL: Tampereen SDP erotti kapinallisnelikkonsa tunnelijupakassa

30.09.2013 |16:03

SDP on erottanut Tampereen Rantatien tunnelin kannattajiksi kääntyneet neljä valtuutettuaan ryhmästä valtuustokauden loppuun saakka. Neljän jäsenen loikkaus käänsi valtuuston voimasuhteet niin, että tunnelin rakentaminen käynnistetään.

SDP vastusti tunnelia yhdessä perussuomalaisten kanssa. SDP:n ryhmä pienenee Tampereella nyt neljänneksellä 16:sta 12:een eli lähelle perussuomalaisten yhdeksän hengen lukemia. Vihreillä on 10 paikkaa, vasemmistoliitolla 7, keskustalla 3, kristillisdemokraateilla 2 ja SKP:llä, RKP:llä ja Tampereen sitoutumattomilla yksi paikka kullakin.

ps verkkotoimitus


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

2.
Suomen uutiset logo

Tilintarkastaja ei pysty vahvistamaan kahden islamilaisen säätiön rahaliikennettä — Samat puutteet kahtena vuotena peräkkäin

28.09.2026 |13:03
3.
Suomen uutiset logo

Maahanmuuttajien työttömyys paisuu Helsingissä – silti vihreiden Soininvaara ja elinkeinoelämä vaativat lisää väkeä ulkomailta

29.09.2026 |17:20
8.
Suomen uutiset logo

Tynkkynen varoittaa vasemmiston klaanikytköksistä: ”Kyse on todellisuudesta, jota meidän on turha katsoa sormien läpi”

02.10.2026 |13:10

Uusimmat

Lue uusin: PS-lehti 4/2026

Mainos kuva

Lue lisää

PS-Naiset 2/2026

Mainos kuva

Lue lisää

PS-Naiset 1/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Lähetä uutisvinkki:

toimitus@perussuomalaiset.fi