Alde-ryhmän puheenjohtaja Guy Verhofstadt halutaan telkien taakse

15.06.2018 |18:58

Brittiläinen Leave.EU -järjestö menetti hermonsa Guy Verhofstadtin twiitille, jossa Verhofstadt listasi useita eurooppalaisia poliitikkoja ja aktivisteja. Nimilistan henkilöt toimivat Verhofstadtin mukaan Venäjän presidentti Vladimir Putinin huutosakissa ja ”tuhoavan Euroopan”.

Järjestö kirjoittaa antaneensa lakimiestensä tehtäväksi kartoittaa mahdollisuudet saada Verhofstadt vastaamaan kirjoituksista, joita ryhmä pitää valheina.

Järjestön mukaan EU:n strategia on käydä likaista lokakampanjaa Ison-Britannian brexit-kansanäänestyksen tulosta vastaan. EU-eliitti ei ryhmän mukaan välitä äänestystuloksista, demokratiasta sen enempää kuin äänestäjistäkään. EU-eliitin tavoite on vain luoda toimimaton Euroopan Yhdysvallat.

Leave.EU -järjestö kampanjoi brexit-äänestyksen alla brexitin puolesta.

Henri Alakylä


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

2.
Suomen uutiset logo

Aittakumpu ja Antikainen torjuvat Vääksyn koulun rehtorin väitteet – joulukirkko ei ole virhe

20.12.2025 |10:00
4.
Suomen uutiset logo

Sanna Antikaisen kolumni: Länsimainen joulu polvillaan – näin länsi antautuu

23.12.2025 |15:00
5.
Suomen uutiset logo

Terrori-iskun puinti sai uusia käänteitä Australiassa – pääministeri mukana Israelin vastaisessa mielenosoituksessa

22.12.2025 |10:02
7.
Suomen uutiset logo

Juvonen: Vanhuksen kaltoinkohtelu Torniossa palvelukodissa ei selity osaamattomuudella – kyseessä on sietämätön julmuus, kylmyys ja ilkeys

22.12.2025 |12:37
10.
Suomen uutiset logo

Professori Wall Street Journalissa: Woke-DEI ei toimi – tarvitaan näkemysten monimuotoisuutta

23.12.2025 |17:11

Uusimmat

Perussuomalainen 4/2025

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 3/2025

Mainos kuva

Lue lisää