Alde-ryhmän puheenjohtaja Guy Verhofstadt halutaan telkien taakse

15.06.2018 |18:58

Brittiläinen Leave.EU -järjestö menetti hermonsa Guy Verhofstadtin twiitille, jossa Verhofstadt listasi useita eurooppalaisia poliitikkoja ja aktivisteja. Nimilistan henkilöt toimivat Verhofstadtin mukaan Venäjän presidentti Vladimir Putinin huutosakissa ja ”tuhoavan Euroopan”.

Järjestö kirjoittaa antaneensa lakimiestensä tehtäväksi kartoittaa mahdollisuudet saada Verhofstadt vastaamaan kirjoituksista, joita ryhmä pitää valheina.

Järjestön mukaan EU:n strategia on käydä likaista lokakampanjaa Ison-Britannian brexit-kansanäänestyksen tulosta vastaan. EU-eliitti ei ryhmän mukaan välitä äänestystuloksista, demokratiasta sen enempää kuin äänestäjistäkään. EU-eliitin tavoite on vain luoda toimimaton Euroopan Yhdysvallat.

Leave.EU -järjestö kampanjoi brexit-äänestyksen alla brexitin puolesta.

Henri Alakylä


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

1.
Suomen uutiset logo

Autojätti tekee täysäännöksen: Sähköautot jäihin – ”Etäännyimme monien autonostajien todellisista tarpeista”

10.02.2026 |10:09
6.
Suomen uutiset logo

Antifan aktivisti tuomittiin kahdeksan vuoden vankeuteen osallisuudesta ”vasarajengin” pahoinpitelyihin Budapestissa – vasemmistomepit: ”Demokraattinen velvollisuus”

09.02.2026 |10:47
9.
Suomen uutiset logo

Empatiafanatismi paisuu Tampereella – intersektionalismia ja etnistä erityiskohtelua yritetään nyt ujuttaa kouluihin

09.02.2026 |17:26

Uusimmat










Perussuomalainen 4/2025

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 3/2025

Mainos kuva

Lue lisää