Alde-ryhmän puheenjohtaja Guy Verhofstadt halutaan telkien taakse

15.06.2018 |18:58

Brittiläinen Leave.EU -järjestö menetti hermonsa Guy Verhofstadtin twiitille, jossa Verhofstadt listasi useita eurooppalaisia poliitikkoja ja aktivisteja. Nimilistan henkilöt toimivat Verhofstadtin mukaan Venäjän presidentti Vladimir Putinin huutosakissa ja ”tuhoavan Euroopan”.

Järjestö kirjoittaa antaneensa lakimiestensä tehtäväksi kartoittaa mahdollisuudet saada Verhofstadt vastaamaan kirjoituksista, joita ryhmä pitää valheina.

Järjestön mukaan EU:n strategia on käydä likaista lokakampanjaa Ison-Britannian brexit-kansanäänestyksen tulosta vastaan. EU-eliitti ei ryhmän mukaan välitä äänestystuloksista, demokratiasta sen enempää kuin äänestäjistäkään. EU-eliitin tavoite on vain luoda toimimaton Euroopan Yhdysvallat.

Leave.EU -järjestö kampanjoi brexit-äänestyksen alla brexitin puolesta.

Henri Alakylä


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

4.
Suomen uutiset logo

Ceutan kriisi sai jo koko Espanjan kaduille – Sánchezia vaadittiin eroamaan, poliisi vastasi kyynelkaasulla

03.09.2026 |12:21
6.
Suomen uutiset logo

Kommunisti kääntyi nuivaksi ja sai potkut vasemmistopuolueesta – haluaa lopettaa turvapaikkarallin ja keskittyä palautuksiin

03.09.2026 |14:17
9.
Suomen uutiset logo

Tuore tutkimus: Vasemmisto on liikkunut 11-kertaisesti enemmän vasemmalle kuin oikeisto oikealle

05.09.2026 |12:00

Uusimmat

PS-Naiset 1/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 3/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 2/2026

Mainos kuva

Lue lisää