Arhinmäki vaatii elvytystä – Euroopassa tehdyt virheet vältettävä

19.07.2013 |12:27

Suomessa on huolehdittava työllisyydestä ja kotimaisen kysynnän ylläpidosta nyt, kun vienti ei vedä. Näin arvioi vasemmistoliiton puoluejohtaja, kulttuuriministeri Paavo Arhinmäki Ylen Ykkösaamussa torstaina.

– Elvytys on yksi parhaita keinoja. Meidän täytyy korjata homekouluja, parantaa raide- ja tieverkostoa, meidän pitää rakentaa kohtuuhintaisia asuntoja. Nyt ne kannattaa tehdä, kun on pula työstä ja samalla on asioita, jotka pitää laittaa kuntoon, Arhinmäki sanoi.
Arhinmäki painottaa, ettei Suomen pidä aiheuttaa itse taantumalle jatkoa ja lamaa. Hän viittaa Euroopassa tehtyihin virheisiin.
– Jos tehdään vain säästöjä säästöjen perään ja leikkauksia leikkausten perään, viedään mahdollisuus nousta polviltaan takaisin jaloilleen, Arhinmäki korostaa.

 

Veli-Pekka Leskelä


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

2.
Suomen uutiset logo

Teemu Keskisarja: Suomen osuus maailman hiilipäästöistä on yksi promille ja Suomen pinta-alasta 75 prosenttia on metsää – ”Repikää siitä tieteelliset tosiasianne”

03.07.2025 |12:36
5.
Suomen uutiset logo

Seksuaalista väkivaltaa Saksassa torjuvat uimahallijulisteet saavat kritiikkiä – kuvissa ahdistelijoiksi esitetään valkoisia naisia ja miehiä

04.07.2025 |15:21

Uusimmat

Perussuomalainen 2/2025

Mainos kuva

Lue lisää

PS Naiset 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää