Arhinmäki: Vuotajaa kuuluisi suojella

08.07.2013 |14:06

Kulttuuriministeri Paavo Arhinmäki (vas.) katsoo, että eurooppalaisten arvojen mukaan Yhdysvaltalaista urkintaskandaalin paljastanutta Edward Snowdenia pitäisi suojella.

Hän korostaa, että Snowdenin pitäisi kuitenkin jättää ensin virallinen turvapaikkahakemus.
– Kyllä sellaisia ihmisiä, jotka paljastavat viranomaisten tai valtioiden väärinkäytöksiä ja lainvastaista toimintaa, niin eurooppalaisiin perusarvoihin kuuluu, että pitää turvata heidän vapautensa ja suojansa, Arhinmäki sanoi Yle Uutisten haastattelussa.
Tasavallan presidentti Sauli Niinistö moitti äskettäin kehitysministeri Heidi Hautalaa (vihr.) vastaavasta lausunnosta. Niinistön mielestä maallikoiden ei pitäisi antaa asiasta lausuntoja virkatien ohi.

 

Veli-Pekka Leskelä


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

3.
Suomen uutiset logo

Rydman: Ylen faktantarkastus on luokatonta – tarkastaa eri asiaa mistä puhuttiin, asiantuntijana veronmaksajien rahoittamien järjestöjen päälobbari

29.04.2026 |10:42
5.
Suomen uutiset logo

Päivän pointti: Turun Sanomat kompostoi oman journalisminsa

30.04.2026 |13:02

Uusimmat

Perussuomalainen 2/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 1/2026

Mainos kuva

Lue lisää