Asuntojohtajalla kaksoisrooli Vantaalla

08.03.2013 |12:23

Rakennusyhtiö VVO:n johtaja Tapio Päivinen (sd.) toimi vuosien ajan kaksoisroolissa Vantaalla, kertoo Helsingin Sanomat. Hän ohjasi tiiviisti VVO:n täydennysrakennushankkeita ja istui samaan aikaan Vantaan poliittisissa lautakunnissa.

Päivinen toimi VVO:ssa noin 30 vuotta. Lautakunnissa hän toimi 40 vuotta. VVO on yleishyödyllinen asuntorakennusyhtiö ja suurin valtakunnallinen vuokra-asuntojen omistaja, jonka pääomistajia ovat SAK:n ammattiliitot.

Alkaneella valtuustokaudella Päivinen siirtyi kaupunkisuunnittelulautakunnasta tekniseen lautakuntaan. Kuntavaaleissa hän ei ollut enää ehdolla.
Päivinen osallistui vuosina 2007-11 neljän asemakaavamuutoksen suunnitteluun, joista käydään lahjusoikeudenkäyntiä tuolloista maankäytön apulaiskaupunginjohtaja Jukka Peltomäkeä (sd.) vastaan. Päivinen istui tuolloin kaupunkisuunittelulautakunnassa, joka hyväksyi kaavat.

Peltomäki ei ollut jäävännyt itseään, vaikka hänellä oli tiivis suhde kaavoja suunitelleeseen Forma-Futuraan.

PS VERKKOTOIMITUS


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

2.
Suomen uutiset logo

Sanna Antikaisen kolumni: Länsimainen joulu polvillaan – näin länsi antautuu

23.12.2025 |15:00
3.
Suomen uutiset logo

Terrori-iskun puinti sai uusia käänteitä Australiassa – pääministeri mukana Israelin vastaisessa mielenosoituksessa

22.12.2025 |10:02
4.
Suomen uutiset logo

Juvonen: Vanhuksen kaltoinkohtelu Torniossa palvelukodissa ei selity osaamattomuudella – kyseessä on sietämätön julmuus, kylmyys ja ilkeys

22.12.2025 |12:37
7.
Suomen uutiset logo

Professori Wall Street Journalissa: Woke-DEI ei toimi – tarvitaan näkemysten monimuotoisuutta

23.12.2025 |17:11

Uusimmat

Perussuomalainen 4/2025

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 3/2025

Mainos kuva

Lue lisää