Belgia väläyttää Puigdemontille poliittista turvapaikkaa

30.10.2017 |11:46

Belgian maahanmuuttoministeri Theo Francken ei pidä mahdottomana ajatuksena Katalonian ex-aluejohtaja Carles Puigdemontin saavan Belgiasta poliittista turvapaikkaa. Puigdemont voi saada syytteen kapinasta, josta hän voi joutua vangituksi jopa 30 vuodeksi.

Franckenin mielestä Puigdemont ei välttämättä saa puolueetonta oikeudenkäyntiä, koska pääsyyttäjä puhuu vankeusrangaistuksesta jo tässä kohtaa. Turvapaikan mahdollisesta myöntämisestä uutisoi Katalonian uutistoimisto ACN.

ACN kirjoittaa, että Puigdemontin tulisi anoa poliittista turvapaikkaa Belgiasta. EU-maan myöntämä poliittinen turvapaikka toisen maan EU-kansalaiselle on ennenkuulumatonta. Puigdemontia olisi hankalaa palauttaa Espanjaan, jos hän saa turvapaikan.

Henri Alakylä


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

2.
Suomen uutiset logo

Turun Seta väläyttää lakimuutosta vastatoimena jääkiekkoilijalle, joka kieltäytyi pelaamasta Pride-väreissä

09.03.2026 |13:07
3.
Suomen uutiset logo

Lähihoitaja Mira: SDP:n ajatus vain yhdestä suomalaisesta hoitajasta hoivaosastolla on täysin järjetön

07.03.2026 |13:25
4.
Suomen uutiset logo

Kolumni: Seta on totalitaarinen järjestö

09.03.2026 |14:01
9.
Suomen uutiset logo

Bergbom paljastaa opposition vaihtoehdot: Vihreät sulkisi metsätehtaita, vasemmistoliitolta miljardien veronkorotukset ja keskustalta 40 000 uutta maahanmuuttajaa vuodessa

05.03.2026 |18:00
10.
Suomen uutiset logo

Yle kirjoitti Espoon ”Pikku-Kosovosta” – Grönroos: Suomalaisetkin etsivät turvaa omiensa luota

06.03.2026 |14:50

Uusimmat

Perussuomalainen 1/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 4/2025

Mainos kuva

Lue lisää