Artikkeli kuva

LEHTIKUVA

10. luetuin

”Britannia on romahduksen partaalla” – maan suurin puolue lupaa palauttaa lain ja järjestyksen

29.07.2025 |13:45

Reformipuolue on mielipidetiedustelujen mukaan Britannian suurin ja puheenjohtaja Neil Farage tähtää maan seuraavaksi pääministeriksi. Faragella on käsi kansakunnan pulssilla ja hän aikoo palauttaa uskon yhteiskuntaan. Ensimmäinen lupaus on puolittaa rikollisuus viiden vuoden vuoden sisällä.

Jos Britanniassa pidettäisiin vaalit nyt, suurin puolue olisi Reform UK. Puolue saisi parlamentin alahuoneen 650 paikasta 271 paikkaa. Hallitseva työväenpuolue saisi 178 paikkaa, kertoo kannatustutkimuksia tekevä YouGov.

Reformipuolueen puheenjohtaja Nigel Faragen sanoilla on siis painoa ja häntä kannattaakin kuunnella mahdollisena seuraavana pääministerinä. On tullut selväksi, että hän aikoo palauttaa Britannian raiteilleen ja ehkäistä hyvinvointivaltion tuhon. Parlamenttivaalit pidetään näillä näkymin vuonna 2029.

”Yhteiskunta rappeutuu nopeasti”

– Olemme itse asiassa monilla alueilla maassamme tilanteessa, jota ei voi kutsua miksikään muuksi kuin yhteiskunnan romahdukseksi. Ihmiset pelkäävät mennä kauppoihin, pelkäävät päästää lapsiaan ulos. Yhteiskunta rappeutuu ja se tapahtuu hyvin, hyvin nopeasti, Farage kuvailee nykytilannetta.

– Reformipuolue tulee olemaan kovin laki- ja järjestyspuolue, mitä tässä maassa on koskaan nähty. Tavoitteemme on puolittaa rikollisuus johtamamme hallituksen ensimmäisen viiden vuoden aikana.

– Me otamme kadut takaisin hallintaamme. Me otamme oikeuslaitoksen, tuomioistuimet ja vankilat takaisin yhteiskunnan komentoon. Ja jos olet rikollinen, niin ilmoitan sinulle jo nyt: vuodesta 2029 alkaen – tai milloin tahansa se toteutuu – sinun on joko noudatettava lakia tai olet todellisissa vaikeuksissa.

30 000 uutta poliisia

Reformipuolueen laki- ja järjestyssuunnitelma sisältää muun muassa 30 000 uuden poliisin palkkaamisen ja 12 400 lisävankipaikan rakentamisen viiteen niin kutsuttuun ”Nightingale-vankilaan” puolustusministeriön maa-alueille. Suunnitelman arvioitu kustannus seuraavan parlamenttikauden aikana on noin 17,4 miljardia puntaa.

Hylättyjä kunnan tiloja ja suljettuja poliisiasemia on tarkoitus käyttää sadan väliaikaisen säilöönottokeskuksen perustamiseen ja 50 oikeustaloa avattaisiin uudelleen nopeutettuja oikeudenkäyntejä varten.

Toistuvista rikoksista Farage sanoo, että kolme tai useampia rikoksia tehneet saisivat elinkautisen tuomion. Lisäksi 10 000 ulkomaalaista vankia karkotettaisiin. Faragen mukaan hän on jo käynyt keskusteluja Albanian pääministeri Edi Raman kanssa rikollisten palauttamisesta kotimaahansa.

Rikollisuuden torjuntamalli New Yorkista

Farage väittää, että Britannia on lähellä ”laajamittaista kansalaistottelemattomuutta” laittomien maahanmuuttajien tekemien rikosten takia. Farage kommentoi asiaa, kun häneltä kysyttiin useista mielenosoituksista The Bell -hotellin edessä Eppingissä, Essexissä. Mielenosoitusten taustalla on turvapaikanhakijan saama syyte kolmesta seksuaalisesta ahdistelusta.

– Ymmärränkö, miltä Eppingin ihmisistä tuntuu? Taatusti ymmärrän.

– Älkää aliarvioiko sitä kuplivaa vihaa ja inhoa, jota tässä maassa tunnetaan, kun tänne päästetään viikoittain, joskus jopa päivittäin, satoja paperittomia nuoria miehiä. Heistä monet tulevat kulttuureista, joissa naisia ja tyttöjä ei kohdella edes toisen luokan kansalaisina.

Faragen mukaan Yhdistyneen kuningaskunnan tulisi ottaa mallia niin sanotusta ”rikkinäisten ikkunoiden” teoriasta, jota New Yorkin pormestari Rudy Giuliani käytti 1990-luvulla. Rikollisuus väheni, kun poliisi puuttui kaikkeen pienistäkin rikkeistä kuten graffiteista ja liputta matkustamisesta alkaen.

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita

Suomen uutiset logo

Britannian mediaviranomainen käynnisti tutkinnan BBC:n Gaza-dokumentista

21.07.2025 |10:22
Suomen uutiset logo

Britannia pidätti kumiveneellä maahan tulleita iranilaisia terrorismirikoksen valmistelusta

30.06.2025 |09:06
Suomen uutiset logo

Koulu joutui pahoittelemaan lähetettyään 12-vuotiaan tytön kotiin Ison-Britannian lippua esittävän mekon takia

25.07.2025 |16:24
Suomen uutiset logo

Iso-Britannia perustaa poliisille erikoisyksikön valvomaan somen maahanmuuttokriittistä keskustelua – sosialistijohtoinen maa ei kykene ratkaisemaan ongelmia, joten se yrittää estää niistä puhumisen

29.07.2025 |09:51
Suomen uutiset logo

Nigel Faragen maahanmuuttokriittinen Reformipuolue murskavoittoon Britannian paikallisvaaleissa – pääministeri Keir Starmer nöytyy, sanoo ymmärtävänsä äänestäjien raivon perinteisiä puolueita kohtaan

03.05.2025 |11:05
Suomen uutiset logo

Elon Muskin X-kirjoitus nosti esiin taannoiset Isoa-Britanniaa ravisuttaneet lasten raiskausrikokset – viranomaiset eivät aluksi puuttuneet rikoksiin rasismileiman pelossa

08.01.2025 |11:30
Suomen uutiset logo

Britanniassa laajaa tyytymättömyyttä vasemmistohallitusta kohtaan – parlamentti ottaa käsittelyyn lähes kolme miljoonaa allekirjoitusta keränneen verkkoadressin, joka vaatii maahan uusia vaaleja

29.11.2024 |17:39
Suomen uutiset logo

Britanniassa rukoilukieltoalueita: tuomion voi saada jopa hiljaisesta rukoilemisesta sensuurivyöhykkeillä

16.11.2024 |16:44

Viikon suosituimmat

4.
Suomen uutiset logo

Koulu joutui pahoittelemaan lähetettyään 12-vuotiaan tytön kotiin Ison-Britannian lippua esittävän mekon takia

25.07.2025 |16:24
6.
Suomen uutiset logo

Purra: Sanon edelleen, entistä kovempaa: Burkat ja niqabit pitäisi kieltää – ”Suomeen ei moinen alistusmenetelmä kuulu”

27.07.2025 |22:11
8.
Suomen uutiset logo

Antikainen: Vasemmistoliiton edustajat järjestävät Rajat auki -kulkueen Venäjän hyväksi – puoluejohto vaikenee

27.07.2025 |20:25

Uusimmat










Perussuomalainen 2/2025

Mainos kuva

Lue lisää

PS Naiset 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää