Brittienemmistö haluaa enemmän maahanmuuttorajoituksia kuin EU:n yhteismarkkinoita

26.10.2016 |10:23

Täysi-ikäiset britit haluavat mieluummin pääministeri Theresa Mayn pitävän huolen maahanmuuton rajoituksista kuin pääsystä EU:n yhteismarkkinoille. Uutistoimisto Bloomberg uutisoi lisäksi, että valtaosa briteistä on tyytyväisiä pääministerinsä brexit-otteisiin.

Eri mielipidemittaukset osoittavat kuitenkin, että kysymys jakaa brittien näkemyksiä.

Suuri halu maahanmuuton rajoituksiin vesittää EU-maiden pyrkimyksiä painostaa Mayta yhteismarkkinaoikeuksilla. Monet EU-johtajat ovat ilmaisseet selkeästi, että yhteismarkkinat kuuluvat avointen ovien maailmaan. Tuolloin EU-maiden kansalaisten tulisi voida asettua asumaan saarivaltakuntaan niin halutessaan.

Henri Myllyniemi


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

2.
Suomen uutiset logo

Saksan liittokansleri haluaa eroon 80 prosentista Saksassa asuvista syyrialaisista – paha mieli purkautui välittömästi punavihreässä kuplassa

02.04.2026 |10:11
9.
Suomen uutiset logo

Oulun valtuusto lakkauttaa kouluja rahanpuutteen takia, mutta pitää kiinni kalliista ilmastotavoitteestaan – Aittakumpu: ”Kyllä on arvot pahasti vinossa”

06.04.2026 |10:00

Uusimmat

Perussuomalainen 2/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 1/2026

Mainos kuva

Lue lisää