Artikkeli kuva

MATTI MATIKAINEN

ECR:n suurkokous alkoi Kalastajatorpalla – “Selvä visio paremmasta Euroopasta”

03.02.2015 |19:00

Europarlamentaarikko Sampo Terho avasi Helsingin Kalastajatorpalla ECR-euroryhmän opintopäivät, joihin on kerääntynyt kymmeniä ECR-euroryhmän meppejä Euroopan kaikilta laidoilta.

Terho painotti avauspuheessaan kaupan ja teollisuuden toimintaedellytyksiä ja valoi uskoa tulevaisuuteen. Hänen mukaansa antifederalistit – siis vallan keskittämistä Euroopan unioniin vastustavat – eivät ole enää yksin.

– Meillä on ystäviä ja kannattajia kaikkialla Euroopassa. ECR-ryhmällä on selvä visio paremmasta Euroopasta. Kyllä vauraudelle ja hyvinvoinnille, ei turhalle vallan keskitykselle ja byrokratialle.

ECR-ryhmä vierailee keskiviikkona eduskunnassa seuraamassa välikysymyskeskustelua. Hallitus vastaa perussuomalaisten eurokriisiä ja Kreikan tilannetta koskevaan välikysymykseen kello 14 alkaen.

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

1.
Suomen uutiset logo

Ovatko suomalaiset masokisteja vai tyhmiä? – Vahtera: ”Suomalaiset ovat tyhmiä potenssiin ääretön”

17.03.2026 |14:10
2.
Suomen uutiset logo

Virallinen ilmiantolinja avautuu Tampereella: Pian voit kannella naapurisi rasistisesta tuijotuksesta – perussuomalaisedustajat tyrmäävät idean

13.03.2026 |12:32
3.
Suomen uutiset logo

Vigelius ihmettelee hyvinvointialueiden tukia: 500 euroa romanihameisiin – muut tuensaajat eivät saa vastaavaa vaatetustukea

17.03.2026 |17:17
5.
Suomen uutiset logo

Shokkihavainto Ison-Britannian täytevaaleista: Vihervasemmisto liittoutui härskisti muslimien kanssa muuta kansaa vastaan

14.03.2026 |11:00
6.
Suomen uutiset logo

Simula tyrmää vasemmistopoliitikon hyökkäyksen poliisi-instituutiota vastaan: Suomalainen poliisi on maailman luotettavin

12.03.2026 |18:51

Uusimmat

Perussuomalainen 1/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 4/2025

Mainos kuva

Lue lisää