Eduskunnalta turkistarhaukselle vankka tuki

19.06.2013 |22:13

Eduskunta äänesti keskiviikkona turkistarhauksen kieltämistä vaatineen kansalaisaloitteen kohtalosta.

Tarhauskieltoa vastaan äänesti 146 kansanedustajaa. Tarhauksen kieltämisen puolesta äänesti 36 edustajaa, tyhjää äänesti kolme. Istunnosta oli poissa 14 edustajaa.

Ryhmät repeilivät

Perussuomalaisedustajien suuri enemmistö äänesti tarhauksen edelleen sallimisen puolesta. Tarhauksen jatkamista vastaan äänestivät kansanedustajat Arja Juvonen, Maria Lohela ja Pertti Virtanen. Edustaja Jussi Halla-aho äänesti tyhjää.

Kokonaan tarhausta vastaan äänestivät vain vihreät. Vasemmistoliittolaiset äänestivät myös tarhausta vastaan Jari Myllykoskea lukuun ottamatta – hän äänesti tyhjää.

Kaikilla puolueilla kristillisdemokraatteja lukuun ottamatta oli hajontaa. Kaikki KD:n edustajat äänestivät tarhauskieltoa vastaan.

PS VERKKOTOIMITUS


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

2.
Suomen uutiset logo

MTV Uutiset otti selvää, mistä maista suomalaisiin korkeakouluihin haetaan – Halla-aho: “Kukaan muu kuin toimittaja ei luullut, että Suomeen tultaisiin opiskelemaan länsimaista”

30.04.2025 |12:47

Uusimmat

PS Naiset 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää