
Hallitus palauttaa hedelmöityshoidot Kela-korvausten piiriin – perussuomalaiset: ”Todella merkittävä askel eteenpäin”
Perussuomalaiset kansanedustajat iloitsevat eduskunnan päätöksestä palauttaa hedelmöityshoidot takaisin Kela-korvausten piiriin.

LEHTIKUVA/KUVITUSKUVA
Eduskunta hyväksyi hallituksen esityksen, jossa Kela-korvauksia kohdennetaan yli 65-vuotiaille yleislääkäripalveluihin yksityisessä terveydenhuollossa. Sosiaali- ja terveysvaliokunnan perussuomalaiset pitävät valinnanvapauskokeilua tervetulleena uudistuksena.
Kokeilussa korvataan enintään kolme lääkärikäyntiä vuodessa yksityisellä palveluntuottajalla. Omavastuuosuus maksusta on sama kuin julkisen sektorin asiakasmaksu. Lääkärin määräämistä laboratorio- ja kuvantamistutkimuksista korvataan 50 prosenttia.
Perussuomalaisten kansanedustaja Minna Reijonen toteaa, että monet kansalaiset ovat kyselleet kyseisen kokeilun perään.
– Moni odottaa kokeilua innolla ja kokee, että kyseessä on hoidon saatavuutta helpottava uudistus.
Palveluntuottajien tulee tehdä sopimus Kelan kanssa, ja palvelut tulee tarjota ilman lisämaksuja. Omavastuuosuuksien huomioiminen toimeentulotuessa laajentaa mallin saavutettavuutta ja voi ohjata uusia käyttäjiä yksityissektorille.
Perussuomalaisten kansanedustaja Mira Nieminen huomauttaa, että tavoitteena on nopeampi pääsy lääkärin vastaanotolle ilman hoidon tarpeen arviointia.
– Tämä mahdollistaa hoitojonojen purkamista hyvinvointialueilla. Lisäksi resursseja voidaan kohdentaa pitkäaikaissairauksien hoitoon. Tämä on järkevää resurssien käyttöä tilanteessa, jossa hoitoon pääsy on yleisesti pitkittynyt.
Oppositiopuolueet ovat kritisoineet, että Kela-kokeilu heikentäisi hyvinvointialueiden taloutta, mutta Kela-korvausmalli on määräaikainen kokeilu, joka rahoitetaan sairausvakuutuksen sairaanhoitovakuutuksesta, joten se ei kilpaile suoraan hyvinvointialueiden rahoituksen kanssa. Kela seuraa korvausvarojen riittävyyttä ja viestii mahdollisista muutoksista ennakoivasti.
– Kokeilu voi hyödyttää etenkin niitä ikääntyneitä, jotka tarvitsevat nopeaa pääsyä lääkärin vastaanotolle yksittäisen terveysongelman hoitamiseksi. Näille henkilöille kokeilu tarjoaa nopean hoitoon pääsyn ja ensikontaktin lääkäriin, mikä voi ehkäistä erikoissairaanhoidon tarvetta ja päivystyskäyntejä, perussuomalaisten kansanedustaja Pia Sillanpää sanoo.
Kokeilun määräaikaisuus ja seuranta varmistavat, että sen vaikutukset koko sote-järjestelmään arvioidaan huolellisesti ja mahdollisiin kielteisiin vaikutuksiin voidaan puuttua.
– Suomen väestö ikääntyy, jolloin sosiaali- ja terveyspalvelujen tarve kasvaa. On tärkeää kokeilla erilaisia malleja palvelujen järjestämiseen. Tämä valinnanvapausmalli on tarkkaan rajattu kohderyhmän, keston ja sisällön osalta. Sen kustannukset Kela-korvauksina ovat alle promillen hyvinvointialueiden vuotuisista terveydenhuoltomenoista, perussuomalaisten kansanedustaja Jaana Strandman painottaa.
Suomen Uutiset
Artikkeliin liittyvät aiheet
Aiheeseen liittyviä artikkeleita

Perussuomalaiset kansanedustajat iloitsevat eduskunnan päätöksestä palauttaa hedelmöityshoidot takaisin Kela-korvausten piiriin.

SDP äänesti eduskunnassa yksityisen terveydenhuollon Kela-korvausten korottamisen puolesta - vastoin aiempia puheitaan. Perussuomalaisten kansanedustaja Vilhelm Junnila ihmetteleekin, onko demareista tullut populisteja, vai huijaavatko demarit äänestäjiään.

Perussuomalaiset edistää palvelujen saatavuutta Kela-korvauksien kohdennuksilla. Oikea-aikainen hoito ja kuntoutus ovat keskeisiä keinoja ehkäistä terveysongelmien mutkistumista, siitä seuraavia välillisiä kustannuksia ja tarvetta runsaammille sote-palveluille.


Viikon suosituimmat

Huippuhiihtäjä Vilma Nissinen kutsuu Vantaan Hakunilaa "Suomen Mogadishuksi". Vertaus ei synny tyhjästä, vaan kokemuksista itäuusimaalaisen alueen muuttuneesta ilmapiiristä. Rohkea vertaus pakottaa tarkistamaan, millaiseksi yksi Suomen nopeimmin kasvavista kaupungeista on muuttunut.

Hollannissa ilotulitteiden ampuminen lähti uudenvuoden aattona totaalisesti käsistä riehujien tulittaessa viranomaisia ja ampuessa summittaisesti kohti väkijoukkoja. Kaksi ihmistä kuoli ja satoja loukkaantui. Kirkkokin paloi siinä sivussa. Vuodenvaihteen levottomuudet Euroopassa olivat enemmän tai vähemmän heijastuksia hallitsemattoman maahanmuuton ongelmista ja kansallismielisten puolueiden kannatus sai taas kerran vankan lisäpotkun.

Somali- ja monikulttuuriyhdistyksille on jaettu vuosikausia huikeita summia, jotka nousevat useisiin miljooniin euroihin. Avustusten saajien joukossa on vuodesta toiseen samoja yhdistyksiä, joiden toiminnasta tiedetään joko vähänlaisesti tai ei mitään. Perussuomalaisten helsinkiläinen varavaltuutettu Mika Merano esittää julkista tukea saaville yhteisöille lisää velvollisuuksia avata rahankäyttöään – tai vaihtoehtoisesti rahahanat kokonaan kiinni.

Italialaisten lahjoitukset humanitaariseen apuun päätyivätkin Hamasin terroristeille, Helsingin Sanomat kertoo. HS:n mukaan Italian viranomaiset ovat pidättäneet useita ihmisiä epäiltyinä terroristijärjestö Hamasin rahoittamisesta hyväntekeväisyysjärjestöjen kautta.

Perinteisten medioiden toimittajat ahkeroivat viime vuonna päätteet sauhuten tarinoita siitä, kuinka liikemies Elon Musk oli innostunut taistelun tuoksinassa oikomaan kättään ja mukamas tekemään niin sanotun natsitervehdyksen. Kun joku muu tekee vastaavan eleen, vaikenee valtamedia kuin muuri.

Perusuomalaisten ex-kansanedustaja Reijo Tossavainen kummastelee Facebookissa ja viestipalvelu X:ssä leviävää Helsingin yliopiston väitöskirjatutkijan kirjoitusta. Tutkija on kirjoittanut Facebook-sivullaan tekstin, jossa Tossavaisen mielestä käsketään vallankumoukseen. Lisäksi tutkija toteaa eräässä päivityksessään, että Suomen voisi liittää Venäjään.

Ison-Britannian pääministeri Keir Starmer on ajautunut jälleen poliittiseen kohuun, kun työväenpuolueen tukema ylähuonenimitys paljastui valetohtoriksi. Vuosien ajan tohtorina esiintynyt pitkän linjan vaikuttaja Dame Ann Limb myönsi antaneensa harhaanjohtavaa tietoa koulutuksestaan vuosien ajan. Konservatiivipuolueen edustaja Kevin Hollinrake sanoo tapauksen paljastavan valtaa pitävän vasemmiston kaksinaismoralismin: oikeisto-oppositio käy läpi ankaran seulonnan, mutta työväenpuolueelle myönteiset nimitykset hyväksytään puutteellisesta taustaselvityksestä huolimatta.

Yhdysvallat iski viime yönä Venezuelaan ja otti vangiksi maan presidentin Nicolas Maduron. Perussuomalaisten kansanedustajat kommentoivat kanavillaan tapahtumia.

Trumpin hallinto on keskeyttänyt maahanmuuttohakemusten käsittelyn 39 maasta. Pääosin afrikkalaisten valtioiden kansalaisilla ei ole oikeutta viisumiin, turvapaikkaan tai kansalaisuuteen ainakaan toistaiseksi.

Maailma on murroksessa ja media siinä sivussa. Vanha valtamedia pyrkii uutisoinnillaan edelleen neuvomaan ja ohjaamaan seuraajiaan, vaikka julkisivu rapistuu kiihtyvää vauhtia. Totuutta on ehkä jo liian myöhäistä etsiä mutta pyrkimys ennakkoluulottomaan ja kunnianhimoiseen uutisointiin olisi edelleen ansainnan arvoista.