

PS ARKISTO
Eerola kysyy: Miksi miehiltä vaaditaan töissä lyhyitä hiuksia, jos naisille ei ole samaa vaatimusta?
Perussuomalaisten kansanedustaja Juho Eerola on osoittanut kirjallisen kysymyksen työ- ja elinkeinoministeri Jari Lindströmille (sin.) viitaten tasa-arvovaltuutetun lausuntoon TAS 126/2011. Eerola kysyy onko yrityksellä tai viranomaisella harkintavaltaa työntekijän hiustyyliin ja voiko työntekijä kieltäytyä vaatimuksista tasa-arvolain perusteella, jos säännöt eivät yhdenmukaisesti koske kaikkia työntekijöitä sukupuolesta riippumatta.
– Tasa-arvovaltuutettu on katsonut, että yleiset sukupuolten ulkonäköä koskevat käsitykset ovat muuttuneet, eikä hiusten pituus enää liity sukupuoleen samalla tavalla kuin joskus aikaisemmin, Eerola toteaa.
“Kaukomailta tulleet saavat säilyttää partansa”
Eerola ymmärtää yritysten vaatimuksia esimerkiksi siististä ulkonäöstä. Hänen mukaan yritykset ja viranomaiset odottavat vanhakantaista suhtautumista hiustyyliin, mutta naisia ja miehiä tulisi kohdella oikeudenmukaisesti ja yhdenvertaisesti.
Kokonaan oma lukunsa on suhtautuminen muihin kulttuureihin, jonka perusteella miehiä kohdellaan eri tavalla myös keskuudessaan.
– Kaukomailta tulleet miehet voivat kulttuuritaustaansa viitaten säilyttää rehevät partansa, vaikka muilta vietäisiin tukka päästä, hän jatkaa.
Tasa-arvovaltuutettu on aiemmin todennut, että yritys asettaa miestyöntekijänsä epäedullisempaan asemaan naistyöntekijöihinsä verrattuna, kun se kieltää asiakaspalvelutehtävissä olevilta miehiltä pitkät hiukset. Samoja käytäntöjä on esiintynyt puolustusvoimissa, jossa naisiin ja miehiin on kohdistettu erilaisia menettelytapoja.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Viikon suosituimmat


Eikö tulos miellytä? – Suomalainen valtamedia vaikenee edelleen Britannian vaalituloksesta
Ison-Britannian paikallisvaalien tulos on lähes vallankumous, sillä se merkitsee käytännössä perinteisen kaksipuoluejärjestelmän tuhoa. Nigel Faragen Reformipuolue sai vaaleissa murskavoiton, mutta se ei tunnu olevan edelleenkään uutinen Suomessa. Muualla maailmassa kylläkin.

Maahanmuuton kustannukset ovat massiivisia – kansanedustaja Strandman: Suomessa maahanmuuton hintalappu on arviolta 10,5 miljardia euroa vuodessa
Perussuomalaisten kansanedustaja Jaana Strandman kertoo maahanmuuton kustannusten olleen Suomelle ja Euroopalle massiivisia ja selkeästi mukanaan tuomia hyötyjä suurempia. Taloustieteen emeritusprofessori Matti Virénin tekemän karkean arvion mukaan maahanmuuton hintalappu Suomessa olisi noin 10,5 miljardia vuodessa perustuen hollantilaistutkimuksen tuloksiin.

Nigel Faragen maahanmuuttokriittinen Reformipuolue murskavoittoon Britannian paikallisvaaleissa – pääministeri Keir Starmer nöytyy, sanoo ymmärtävänsä äänestäjien raivon perinteisiä puolueita kohtaan
Nigel Faragen maahanmuuttokriittinen ja kansallismielinen Reformipuolue pyyhki perinteisillä puolueilla pöytää Britannian paikallisvaaleissa. Konservatiivit ja työväenpuolue suorastaan romahtivat äänestäjien purkaessa raivoaan nykyvaltaa vastaan. Kahden puolueen valtakausi Britanniassa on ohitse.

Lehtinen iloitsee: Turvapaikanhakijoiden uusintahakemuksilla venkoilu loppuu ja maasta karkottaminen nopeutuu
Eduskunta hyväksyi tänään hallituksen esityksen ulkomaalaislain muuttamisesta äänin 103-53. Esityksen myötä turvapaikanhakijoiden tekemät uusintahakemukset vähentyvät merkittävästi eikä niiden avulla voi enää estää maasta poistamista. Perussuomalaisten kansanedustaja Rami Lehtisen mielestä vanha laki on ollut hyvin ongelmallinen.

Maahanmuutto kasvattaa Vantaan väkilukua, mutta heikentää julkista taloutta: Verotulojen suunta kääntyi laskuun
Ulkomaalaistaustainen väestönkasvu ei tue kunnallista verotulojen kehitystä, vaan päinvastoin heikentää kuntataloutta. Ajatuspaja Suomen Perustan aiemmissa tutkimuksissa osoitettu ilmiö maahanmuuton negatiivisista talousvaikutuksista konkretisoituu nyt Vantaalla, jonka tuloverotuotot ovat kääntyneet laskuun, vaikka kaupungin väestömäärä kasvaa.

Purra: Ruma totuus EU:n elpymispaketista – ”Espanja kylpee rahassa, Suomelle surkea diili”
Suomi laittoi Sanna Marinin hallituksen aikana nimensä EU:n yli 700 miljardin euron elpymisvälineeseen, jonka Suomi ja muut ”vauraat maat” maksavat. Samalla avattiin portti uusille velkaveivauksille.

Mira Nieminen: Naudanliha loppuu – joko nyt ymmärretään alkutuotannon arvo?
Naudan jauheliha on loppu kaupasta. Ihmiset huolestuvat vasta silloin, kun lihatiskiltä ei enää löydy sitä, mitä on totuttu ostamaan, kirjoittaa perussuomalaisten kansanedustaja Mira Nieminen.

Hallituksen uudet kiristykset turvapaikkapolitiikkaan läpi – Vigelius: Jos pakolainen lomailee lähtömaassaan, suojelu voidaan päättää
Hallitus rajoittaa kansainvälistä suojelua saaneiden oikeutta matkustaa takaisin kotimaahansa, josta he ovat ilmoittaneet paenneensa. Jos suojelua saanut henkilö matkustaa vapaaehtoisesti alkuperämaahansa, voidaan suojeluasema lakkauttaa.

Raisio lähti mukaan woke-porukan noitavainoihin – Junnila: Aikuisten kehittämät mielikuvitusongelmat ulottuvat lasten peleistä jo lastenkirjoihinkin
Raision kaupungin saaman palautteen vuoksi lapsille ja nuorille suunnattu Harry Potter -tapahtuma korvataan Taikuutta Raisiossa -tapahtumalla (TS 3.5.). - Ahdasmielisyys, joka ei lautapeli Afrikan tähden kanssa Turussa onnistunut, kohdistetaan nyt Raisiossa Harry Potteriin, toteaa perussuomalaisten kansanedustaja Vilhelm Junnila.