Artikkeli kuva

Elo Eurooppa-päivänä: ”Tasapäistävä ja keskittävä EU on vain yksi hallintokoneisto, joita historiassa tulee ja menee”

09.05.2016 |15:05

Kansanedustaja Simon Elo ei innostu Eurooppa-päivästä. Hän kertoo juhlistavansa ja kunnioittavansa EU:n sijaan eurooppalaisia kansallisvaltioita.

– Eurooppa-päivänä juhlistan ja kunnioitan maanosamme omaleimaisia kansallisvaltioita enkä Euroopan unionia. Jokaisella kansalla on oma tarinansa, Elo toteaa.

– Tasapäistävä ja keskittävä EU on vain yksi hallintokoneisto, joita historiassa tulee ja menee. Suomen osa on ollut olla Ruotsin kuningashuoneen, Venäjän tsaarin, Moskovan komissaarin ja Brysselin byrokraatin ohjauksessa. Jonain päivänä otamme vielä rohkeasti itsenäisen paikkamme kansojen keskuudessa.

Elo muistuttaa, että kesäkuun 23. päivä briteillä on mahdollisuus kirjoittaa uusi lehti kansalliseen kertomukseensa. Maassa järjestetään tuolloin kansanäänestys EU-jäsenyydestä.

– Kuten oikeusministeri Michael Gove sanoi, Britannian ero EU:sta viitoittaa tien koko maanosan vapaudelle ja vauraudelle. EU ei ole osa ratkaisua, vaan osa ongelmaa, hän jatkaa.

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

1.
Suomen uutiset logo

Financial Times torppaa Antti Lindtmanin haaveilut: Espanjan maahanmuuttomalli täysin yhteensopimaton Suomeen – kielimuuri, kulttuurierot ja osaamistaso esteenä, johdattaisi tulijat sossun luukulle

06.06.2026 |15:00
2.
Suomen uutiset logo

Vigelius vaatii Ylelle suursiivousta: ”Sata miljoonaa euroa pois hömppäviihteestä ja takaisin ydintehtäviin”

05.06.2026 |18:15
8.
Suomen uutiset logo

Antikainen kauhuissaan hoivakodin potilasturvallisuustapauksesta: Hoitajat kirjoittivat raportteja käännössovelluksella, toimitusjohtaja kaunisteli jäljet

08.06.2026 |15:42

Uusimmat

PS-Naiset 1/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 3/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 2/2026

Mainos kuva

Lue lisää