Artikkeli kuva

LEHTIKUVA

Elomaa: Ministerin puututtava eläinsuojelurikkomuksiin

30.10.2015 |10:24

Eduskunnan eläinsuojeluryhmän puheenjohtajisto, perussuomalaisten kansanedustaja Ritva ”Kike” Elomaa ja vihreiden kansanedustaja Emma Kari vaativat maa- ja metsätalousministeri Kimmo Tiilikaiselta suomalaisten eläintilojen ja teurastamoiden valvonnan tehostamista sekä eläinten hyvinvoinnin parantamista.

Yle julkaisi tällä viikolla suomalaisilla eläintiloilla ja teurastamoilla kuvattua materiaalia, josta ilmenee törkeää välinpitämättömyyttä ja julmuutta eläinten kohtelussa. Videoilla hakataan lampaita, sikoja ja lehmiä, revitään näitä raajoista ja piiskataan liiallisesti sähköpiiskoilla.

– Eläimiä on kohdeltava hyvin. Videoilla nähty eläinten pahoinpitely ja tainnutusten epäonnistuminen ovat lainvastaisia. Teurastamoiden omavalvontajärjestelmä ei toimi. Valvonta on korjattava pikaisesti tehokkaaksi, puutteet on korjattava ja valvonnan resurssit on saatava riittäviksi, eläinsuojeluryhmän puheenjohtaja Elomaa vaatii.

– On tärkeää, että ministeri Tiilikainen puuttuu asiaan yhdessä vastuuviranomaisen Eviran kanssa ja nyt esille tulleet tapaukset käydään läpi.

Valvonnan laatua parannettava

Suomen eläinsuojelulakia ollaan uudistamassa. Elomaa ja Kari painottavat, että eläinten olojen ja kohtelun tulee lain uudistamisen myötä parantua. Eläinsuojelun heikennyksiin ei ole varaa ja eläinsuojeluasiamiehen tehtävä tulee säilyttää. Lakiuudistuksessa myös valvonnan merkitystä on lisättävä, koska omavalvonta ei riitä.

– Eläinsuojelulain kokonaisuudistusta on odotettu vuosikymmeniä. Siinä on puututtava pahimpiin eläinten oikeuksien puutteisiin. Porsimishäkit, eläinten nupotukset ja parsinavetat ovat esimerkkejä nykyisistä käytännöistä, joissa eläin kärsii kohtuuttomasti.

– Ministeri Tiilikaisen päätös lakkauttaa eläinsuojeluasiamiehen tehtävä herättää huolta siitä, mihin suuntaan uudistustyö on menossa. Valvonnan laatua ja resursseja on parannettava lakiuudistuksen yhteydessä, Kari painottaa.

 

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

3.
Suomen uutiset logo

Maahanmuuttajien työttömyys paisuu Helsingissä – silti vihreiden Soininvaara ja elinkeinoelämä vaativat lisää väkeä ulkomailta

29.09.2026 |17:20
4.
Suomen uutiset logo

Tynkkynen varoittaa vasemmiston klaanikytköksistä: ”Kyse on todellisuudesta, jota meidän on turha katsoa sormien läpi”

02.10.2026 |13:10
8.
Suomen uutiset logo

Suomen Perustalta selvitys Trumpin maahanmuuttopolitiikasta: Täyskäännös on mahdollinen, jos poliittista tahtoa löytyy

03.10.2026 |13:41
9.
Suomen uutiset logo

Kokoomuksen leikkauslista julki – Mäkelä: Hyvä ettei veroja koroteta, mutta tulevaan yhteistyöhön vaaditaan joustoja

30.09.2026 |17:23

Uusimmat

Lue uusin: PS-lehti 4/2026

Mainos kuva

Lue lisää

PS-Naiset 2/2026

Mainos kuva

Lue lisää

PS-Naiset 1/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Lähetä uutisvinkki:

toimitus@perussuomalaiset.fi