Artikkeli kuva

Matti Matikainen

Elomaa: ruotsinkieliset palvelut turvattava muulla tavoin kuin pakkoruotsin opiskelulla

29.08.2016 |15:03

Ritva ”Kike” Elomaa (ps.) nosti Porissa esille hallitusohjelmaan kirjatun alueellisen kielikylpykokeilun, joka ei ole vielä edistynyt.

– Kielikylpykokeilun piti olla eduskunnassa käsittelyssä jo viime vuonna, mutta siihen ei vielä ehditty tarttua. Nyt katsomme, että hanke käynnistetään viimeistään vuoden kuluttua, Elomaa sanoi perussuomalaisten eduskuntaryhmän kesäkokouksessa Porissa.

Kielikylpykokeilussa on kyse alueellisesta hankkeesta, jossa pakkoruotsin opiskelusta osittain luovutaan. Elomaan mukaan hanke ei ole suunnattu ruotsin kielen opiskelua vastaan.

– Kyse on vain siitä, että elinkeinoelämämme vaatii nyt muiden kielten osaajia. Toisaalta vapaaehtoisuus voisi myös edistää ruotsin kielen opsikelun suosiota. Nythän se ei ole kovin suosittua.

– Suomen perustuslaissa ei määrätä, että kenenkään olisi pakko opiskella ruotsia. Niinpä ruotsinkieliset palvelut Suomessa on turvattava muulla tavoin kuin pakkoruotsin opiskelulla.

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

1.
Suomen uutiset logo

Media puolusti olympiakultaa naisten sarjassa voittanutta algerialaisnyrkkeilijää ja leimasi epäilijät kiusaajiksi – Antikainen: ”Totuus Imane Khelifistä on nyt julki”

11.02.2026 |14:41
2.
Suomen uutiset logo

Autojätti tekee täysäännöksen: Sähköautot jäihin – ”Etäännyimme monien autonostajien todellisista tarpeista”

10.02.2026 |10:09
3.
Suomen uutiset logo

Antifan aktivisti tuomittiin kahdeksan vuoden vankeuteen osallisuudesta ”vasarajengin” pahoinpitelyihin Budapestissa – vasemmistomepit: ”Demokraattinen velvollisuus”

09.02.2026 |10:47
4.
Suomen uutiset logo

Ilouutisia maailmalta – Tynkkynen: Saudi-Arabian ja Somalian puolustussopimus romuttaa somalien turvapaikkaperusteet Euroopassa

11.02.2026 |15:35
5.
Suomen uutiset logo

Empatiafanatismi paisuu Tampereella – intersektionalismia ja etnistä erityiskohtelua yritetään nyt ujuttaa kouluihin

09.02.2026 |17:26
6.
Suomen uutiset logo

Uusi kansalaisaloite: Turve määriteltävä uusiutuvaksi ja pois EU-päästökaupan piiristä

11.02.2026 |13:57

Uusimmat

Tule freelance-toimittajaksi Suomen Uutisiin

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 1/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 4/2025

Mainos kuva

Lue lisää