Artikkeli kuva

LEHTIKUVA

Elomaa: Vihdoin sähköistetty ratayhteys Uuteenkaupunkiin

19.05.2017 |13:42

Turkulaisia on jo vuosi huolettanut Uudenkaupungin ja Turun väliset kemikaalikuljetukset raiteilla.

– Turussa lannoitekemikaaleja kuljettavan junan dieselveturi on vaihdettu sähköveturiin, koska yhteyttä Uuteenkaupunkiin ei ole sähköistetty, perussuomalaisten vakkasuomalainen kansanedustaja Ritva ”Kike” Elomaa kertoo.

– Tänään hallitus on luvannut yhteensä 23 miljoonaa euroa radan sähköistämishankkeeseen. Aivan mahtava uutinen Turulle ja koko Vakka-Suomelle.

Autotehdas vetää väkeä

Hallitus on vuoden 2017 lisätalousarviossa päättänyt myöntää 21 miljoonan määrärahan valtuuden Turun ja Uudenkaupungin välisen radan sähköistämistöihin ja 2 miljoonaa euroa suunnitteluun. Tavoitteena on ensisijaisesti saavuttaa kustannussäästöjä liikennöinnissä sekä pienentää turvallisuus- ja ympäristöriskejä Turun ratapihalla.

– Uudenkaupungin autotehtaaseen ollaan palkkaamassa yhteensä jopa tuhat uutta työntekijää. Olisi hieno juttu, jos sähköistämisen seurauksena raiteille olisi mahdollista palauttaa myös henkilöliikenne, Elomaa pohtii.

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

2.
Suomen uutiset logo

Ennen näkemätöntä väkivaltaa Alankomaissa uudenvuoden aattona – poliiseja ammuttiin raketeilla ja kirkkokin poltettiin maan tasalle

03.01.2026 |11:16
3.
Suomen uutiset logo

Veronmaksajilta miljoonia somali- ja monikulttuuriyhdistyksille STEA:n kautta – rahojen käyttö pitkälti salattu, julkisuus puuttuu

31.12.2025 |16:01
6.
Suomen uutiset logo

Helsingin yliopiston väitöskirjatutkija lietsoo somessa vallankumousta ja vaatii kapitalistien hävittämistä

02.01.2026 |09:30
7.
Suomen uutiset logo

Britannian woke-pääministeri Starmerin ympärillä kuohuu – vasemmisto nimitti parlamentin ylähuoneeseen ”valetohtorin”

02.01.2026 |18:02

Uusimmat

Perussuomalainen 4/2025

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 3/2025

Mainos kuva

Lue lisää