Englannin keskuspankki alkaa rahoittaa valtiota suoraan

10.04.2020 |01:34

Englannin keskuspankki alkaa antaa lyhytaikaista luottoa suoraan valtiolle. Asiasta päätettiin torstaina. Kyseessä on äärimmäinen toimenpide, jota viimeksi käytettiin finanssikriisin yhteydessä joulukuussa 2008. Euroalueella tällainen valtion suora rahoitus on kielletty EU:n perussopimuksessa. EKP voi ostaa valtion papereita vain markkinoiden kautta. Nyt Englannin keskuspankki avaa shekkitililuoton kanavan valtiolle. Valtion ja keskuspankin johdot korostavat, että kyseessä on tilapäinen järjestely.

Perinteisesti tällaiseen valtion rahoitukseen suhtaudutaan kielteisesti, koska sitä pidetään ”rahan painamisena” ja luovuttamisena suoraan valtiolle. Historiassa on esimerkkejä, jolloin rajoitukseton rahan painaminen on johtanut hyperinflaatioon.

Vaihtoehtona olisi lähinnä se, että keskuspankki alkaisi ostaa valtion lyhyen maturiteetin 1kk-12kk velkapapereita markkinoilta, jos markkinatoimijat eivät niitä haluaisi ostaa. Englannissa onkin valtiolla ollut maaliskuussa vaikeuksia saada myytyä lyhyitä velkakirjoja.

Euroopan unionissa vastaavanlainen menettely keskuspankin ja valtion välillä aiheuttaisi vakavan poliittisen kriisin. Saksa ja Hollanti pyrkisivät estämään tällaisen suoran rahoituksen ja Saksassa varsinkin sitä pidettäisiin EU:n ja EKP:n perussopimusten rikkomuksena.

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

1.
Suomen uutiset logo

Autojätti tekee täysäännöksen: Sähköautot jäihin – ”Etäännyimme monien autonostajien todellisista tarpeista”

10.02.2026 |10:09
4.
Suomen uutiset logo

Antifan aktivisti tuomittiin kahdeksan vuoden vankeuteen osallisuudesta ”vasarajengin” pahoinpitelyihin Budapestissa – vasemmistomepit: ”Demokraattinen velvollisuus”

09.02.2026 |10:47
6.
Suomen uutiset logo

Ilouutisia maailmalta – Tynkkynen: Saudi-Arabian ja Somalian puolustussopimus romuttaa somalien turvapaikkaperusteet Euroopassa

11.02.2026 |15:35
8.
Suomen uutiset logo

Empatiafanatismi paisuu Tampereella – intersektionalismia ja etnistä erityiskohtelua yritetään nyt ujuttaa kouluihin

09.02.2026 |17:26
9.
Suomen uutiset logo

Media puolusti olympiakultaa naisten sarjassa voittanutta algerialaisnyrkkeilijää ja leimasi epäilijät kiusaajiksi – Antikainen: ”Totuus Imane Khelifistä on nyt julki”

11.02.2026 |14:41

Uusimmat

Tule freelance-toimittajaksi Suomen Uutisiin

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 1/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 4/2025

Mainos kuva

Lue lisää