Ensimmäisestä varapuheenjohtajasta käydään yllättäen vaali

08.08.2015 |14:23

Puolustusmininisteri Jussi Niinistö sai yllättäen vastaehdokkaan Ilpo Haalistosta Turun puoluekokouksessa, vaikka etukäteen ei tällaista esitystä ollut tiedossa.

Haalisto on 48-vuotias kasvatustieteen maisteri ja tutkija Nousiaisista ja pääsi varasijalle viime eduskuntavaaleissa Varsinais-Suomesta. Hän sanoi puhuvansa sujuvaa saksaa ja ranskaa kotimaisten kielten lisäksi. Hän toimii EU:n aluepoliittisessa työssä EU:n alueiden komiteassa ja lobbaa Suomelle rakennerahoja. Hänen ehdolle panoaan perusteltiin siltä, että puheenjohtajistoon tarvitaan henkilöitä, jotka eivät toimi nyt kiireisessä ministerityössä.


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

3.
Suomen uutiset logo

Rydman: Ylen faktantarkastus on luokatonta – tarkastaa eri asiaa mistä puhuttiin, asiantuntijana veronmaksajien rahoittamien järjestöjen päälobbari

29.04.2026 |10:42
5.
Suomen uutiset logo

Päivän pointti: Turun Sanomat kompostoi oman journalisminsa

30.04.2026 |13:02

Uusimmat

Perussuomalainen 2/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 1/2026

Mainos kuva

Lue lisää