Ensimmäisestä varapuheenjohtajasta käydään yllättäen vaali

08.08.2015 |14:23

Puolustusmininisteri Jussi Niinistö sai yllättäen vastaehdokkaan Ilpo Haalistosta Turun puoluekokouksessa, vaikka etukäteen ei tällaista esitystä ollut tiedossa.

Haalisto on 48-vuotias kasvatustieteen maisteri ja tutkija Nousiaisista ja pääsi varasijalle viime eduskuntavaaleissa Varsinais-Suomesta. Hän sanoi puhuvansa sujuvaa saksaa ja ranskaa kotimaisten kielten lisäksi. Hän toimii EU:n aluepoliittisessa työssä EU:n alueiden komiteassa ja lobbaa Suomelle rakennerahoja. Hänen ehdolle panoaan perusteltiin siltä, että puheenjohtajistoon tarvitaan henkilöitä, jotka eivät toimi nyt kiireisessä ministerityössä.


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

2.
Suomen uutiset logo

SDP:n Tuppuraisen mielestä massasiirtolaisuus kehitysmaista on eurooppalaisten arvojen mukaista – Purra: ”Ei pysty käsittämään tuota sokeuden ja naiiviuden määrää”

15.02.2026 |18:50
8.
Suomen uutiset logo

Sääntöjen rajoja venytetään Helsingissä: Voiko uskonto oikeuttaa uima-asun käyttöön julkisessa saunassa?

16.02.2026 |12:59

Uusimmat

Tule freelance-toimittajaksi Suomen Uutisiin

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 1/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 4/2025

Mainos kuva

Lue lisää