
Greta Thunberg hilluu jo Pariisissa – ilmasto ja Gaza unohtuivat
Ruotsalaisaktivisti Greta Thunberg huutaa naama punaisena milloin minkäkin asian puolesta. Nyt aktivisti on löytänyt tiensä Ranskan ”lukiolaisprotesteihin”.

Radikalismi huolettaa myös Suomessa. Betoniset esteet ajoneuvolla tehtävien terrori-iskujen estämiseksi erittäin suositun turistikohteen Temppeliaukion kirkon edessä Helsingissä elokuussa 2017.
Vaihtoehto Saksalle (AfD) -puolue esitti äskettäin Saksan liittopäivillä hallitukselle kirjallisen kysymyksen liittyen maassa asuviin islamisteihin.
Saksan hallituksen antaman vastauksen mukaan Saksassa asuu tällä hetkellä 732 erittäin vaaralliseksi luokiteltua islamistia.
Erittäin vaarallisten islamistien määrä Saksassa on lähes kuusinkertaistunut vuodesta 2010 lähtien. Erityisen kiivasta kasvu on ollut vuoden 2015 suuren turvapaikanhakijatulvan jälkeen:
Luvut: 2010: 127, 2011: 130, 2012: 123, 2013: 139, 2014: 165, 2015: 257, 2016: 446, 2017: 548 ja 2018: 732.
Hallitus ei AfD:n pyynnöstä huolimatta eritellyt vaarallisten islamistien kansallisuutta.
Saksan poliisin erittäin vaarallisiksi islamisteiksi määrittelemät henkilöt ovat sellaisia, jotka viranomaistietojen perusteella saattavat olla valmiita vakaviin poliittisesti motivoituihin rikoksiin, kuten terrori-iskuihin.
Vaihtoehto Saksalle -puolue on viime aikoina esittänyt hallitukselle muitakin kiperiä kysymyksiä. Käännytysten toimeenpanoon liittyneen kirjallisen kysymyksen vastauksesta kävi ilmi, että Saksassa on tällä hetkellä lähes 700 000 kielteisen päätöksen saanutta turvapaikanhakijaa, jotka olisi pitänyt jo poistaa maasta. Yllättäen joukossa on myös 19 suomalaista.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Viikon suosituimmat

Ruotsalaisaktivisti Greta Thunberg huutaa naama punaisena milloin minkäkin asian puolesta. Nyt aktivisti on löytänyt tiensä Ranskan ”lukiolaisprotesteihin”.

Kokoomuksen Turun valtuustoryhmästä erotettu ja sittemmin puolueen jättänyt Elina Hiltunen sanoo, ettei kokoomuksessa sallita julkista islamkritiikkiä muslimiäänestäjien menettämisen pelossa.

Ruotsin uusi translaki mahdollisti kahden lapsensa murhasta elinkautiseen tuomitun vangin siirtämisen miesten vankilasta naisvankilaan. Nyt naisvangit ja vankilan työntekijät kertovat pelosta, seksuaalisesta häirinnästä ja viranomaisten haluttomuudesta puuttua ongelmiin, raportoi Expressen.

Perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra ihmettelee kokoomuksen puheita ”bensan hinnan alentamista” koskevista neuvotteluista, kun pöydällä olevassa kokonaisuudessa ei ole ainuttakaan bensan tai dieselin hintaan vaikuttavaa toimea.

Kansanedustaja Sanna Antikainen arvostelee demareiden, vasemmiston ja kokoomuksen meppejä, jotka vastustivat Muslimiveljeskunnan nostamista EU:n terroristilistalle.

Mielenosoitukset ravistelevat jälleen Ranskaa ja kaaos on leviämässä koko yhteiskuntaan. Jo lauantaina puoleen päivään mennessä maassa oli täysi rähinä päällä ja iltaan mennessä levottomuuksien odotetaan kärjistyvän kansanjoukkojen kasvaessa. Nyt liikkeellä ovat myös maanviljelijät, ammattiliitot ja vuodelta 2018 tunnetuksi tulleet keltaliivit.

Oikeusministeri Leena Meren johdolla perussuomalaiset on uudistanut Suomen kriminaalipolitiikkaa tiukempaan suuntaan. Puolue on koventanut rangaistuksia ja kiristänyt rikosvastuuta. Samalla perussuomalaiset on nostanut kansalaisten turvallisuuden ja rikosten uhrien oikeudet politiikan keskiöön. Tavoitteena on, että rikoksista seuraa oikeudenmukainen rangaistus ja uhrien asema vahvistuu.

Perussuomalaisten eduskuntaryhmän 2. varapuheenjohtaja, kansanedustaja Miko Bergbom ja kokoomuksen kansanedustaja Pia Kauma ajautuivat sanasotaan sosiaalisessa mediassa polttoaineiden jakeluvelvoitteen alentamisesta. Bergbom arvostelee Kaumaa harhaanjohtavasta viestinnästä ja keskustelun siirtämisestä perusteettomiin syytöksiin ilmastonmuutoksen kiistämisestä.

Teollisuusliiton varapuheenjohtaja Turja Lehtonen sanoo maahanmuuttajien olevan Suomelle voimavara. Samalla hän myöntää, että maahanmuuttajien työttömyys on korkeampi ja työsuhteet epävarmempia. Tilastokeskuksen luvut osoittavat, kuinka suuresta erosta on kyse.

Ranskassa lauantaina järjestetyt laajat mielenosoitukset kärjistyivät väkivaltaisiksi mellakoiksi ja ryöstelyksi eri puolilla maata. Valtosa protestoijista käyttäytyi rauhallisesti, mutta videoiden mukaan kirjava joukko rikollisia käytti tilaisuutta hyväkseen kostaakseen yhteiskunnalle ja toteuttaakseen oikeudenmukaisuutta varastamalla.

Lue lisää

Lue lisää

Lue lisää