Artikkeli kuva

SDP:n kansanedustaja Tytti Tuppurainen ja SDP:n puheenjohtaja Antti Rinne SDP:n puheenjohtaja- ja ehdokaspäivillä Vantaalla 2015. Arkistokuvaa. / LEHTIKUVA

Viikon 48/2016 luetuin

Esitys SDP:n Tytti Tuppuraiselta – kymmenkertaistetaan pakolaiskiintiö

20.11.2016 |08:50

SDP:n Tytti Tuppuraisen esittää vuosittaisen pakolaiskiintiön roimaa korostusta.

Tuppurainen esitti Suomen Kuvalehden haastattelussa, että kiintiöpakolaisten vuosittaiseksi määrä nostettaisiin kymmeneentuhanteen. Määrä on viime vuosiin verrattuna noin kymmenkertainen.

– Siinä on todella paljon nostamisen varaa. Tarvitaan laillisia maahantuloväyliä. Laillisia maahantuloväyliä on muun muassa kiintiöpakolaisten otto ja sitä voisi nostaa vaikkapa kymmeneentuhanteen, Tuppurainen kommentoi.

Kiintiöpakolaisten määrä on vuodesta 2001 asti ollut 750 henkilöä vuodessa. Vuosina 2014 ja 2015 pakolaiskiintiötä nostettiin Syyrian tilanteen vuoksi 1 050:een.

Tytti Tuppurainen on oululainen kansanedustaja ja demarinaisten puheenjohtaja. Hän harkitsee lähtemistä SDP:n puheenjohtajakilpaan.

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

4.
Suomen uutiset logo

Mikkeli häätää suomalaiset pois ja remontoi sitten tulijoille uudet tilat – Antikainen: ”Tässä hälyttävä esimerkki siitä, miksi kuntien kotoutumistuista pitää leikata”

13.08.2025 |10:57
5.
Suomen uutiset logo

Demarit hamuavat lisää äänestäjiä: 600 000 maahanmuuttajaa asutettava Ruotsin halutuimmille alueille

12.08.2025 |12:52
6.
Suomen uutiset logo

Valtamedia tutki mutta unohti uutisen: Vieraskielisten suuri lukumäärä leimaa huono-osaisimpien asuma-alueita

15.08.2025 |14:05
8.
Suomen uutiset logo

Talousprofessori Matti Virén: On leikattava suomalaisten hyvinvoinnille toissijaisista menoista

17.08.2025 |15:19
9.
Suomen uutiset logo

Tyytymättömyys opetushallitukseen kasvaa – jo osa alan ammattilaisistakin näyttää vihreää valoa organisaation lakkauttamiselle

12.08.2025 |19:17

Uusimmat

Perussuomalainen 2/2025

Mainos kuva

Lue lisää