Esitys puolustusministeri Jussi Niinistöltä: Suomeen keskus torjumaan hybridiuhkia

27.09.2016 |18:42

SLOVAKIA | Suomi on haluaa perustaa hybridiuhkien torjuntaan tarkoitetun osaamiskeskuksen. Asialle toivotaan muiden EU-maiden tukea ja rahoitusta. Puolustusministeri Jussi Niinistö (ps.) kertoi asiasta tiistaina EU-ministerikokouksessa Bratislavassa.

– Minulla oli tehtävänä kertoa Suomen tekemästä kansallisesta päätöksestä, että olemme perustamassa tällaisen hybriuhkia ja vastatoimenpiteitä käsittelevän EU:ta tukevan osaamiskeskuksen, Niinistö kertoi Iltalehdelle.

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

4.
Suomen uutiset logo

Maahanmuuttoteollisuus on ollut hyvää bisnestä: Vastaanottokeskusfirma jakoi miljoonaosinkoja omistajilleen

07.09.2026 |16:40
5.
Suomen uutiset logo

Ceutan kriisi sai jo koko Espanjan kaduille – Sánchezia vaadittiin eroamaan, poliisi vastasi kyynelkaasulla

03.09.2026 |12:21
7.
Suomen uutiset logo

Kommunisti kääntyi nuivaksi ja sai potkut vasemmistopuolueesta – haluaa lopettaa turvapaikkarallin ja keskittyä palautuksiin

03.09.2026 |14:17
10.
Suomen uutiset logo

Tuore tutkimus: Vasemmisto on liikkunut 11-kertaisesti enemmän vasemmalle kuin oikeisto oikealle

05.09.2026 |12:00

Uusimmat

PS-Naiset 2/2026

Mainos kuva

Lue lisää

PS-Naiset 1/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 3/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Lähetä uutisvinkki:

toimitus@perussuomalaiset.fi