
Espoon perussuomalaisilta suoraa puhetta valtuustosalissa: ”Meidän tulee sanoa ei kiitos väestönvaihdokselle”
Espoon kaupunginvaltuusto keskusteli maanantaina maahanmuuttajien kotouttamisohjelmasta. Perussuomalaisten valtuustoryhmän mukaan koko lähtökohta on väärä: integraatiotoimet eivät voi ratkaista ongelmaa, joka on maahanmuutto itse.
Perussuomalaisten espoolainen kaupunginvaltuutettu Simo Grönroos muistutti, että vauhdilla kasvava Espoo perustaa väestönkasvunsa valtaosaltaan vieraskielisen väestön kasvuun. Noin 15 prosenttia kaupungin asukkaista on tällä hetkellä maahanmuuttajataustaisia – määrän on ennustettu vallitsevan kehityksen mukaan nousevan noin joka neljänteen asukkaaseen vuoteen 2030 mennessä.
Grönroosin mielestä käsiteltävänä olevassa ohjelmassa nostetaan kyllä esiin maahanmuuton ongelmia, mutta esitetyt ongelmien torjumiseen tähtäävät keinot ovat vääriä.
– Maahanmuuton tuomat ongelmat eivät ratkea integraatiotoimilla tai maahanmuuttajien positiivisella erityiskohtelulla vaan meidän tulee sanoa suoraan ei kiitos käynnissä olevalle väestönvaihdokselle, Grönroos sanoi puheenvuorossaan valtuustossa.
Etenkin kasvava humanitaarinen muuttoliike Afrikasta ja Lähi-idästä on Grönroosin mukaan tuhoisaa yhteiskunnallemme kaikilla mittareilla.
– Tulijat käyttävät enemmän julkisia palveluita ja saavat enemmän tulonsiirtoja kuin maksavat veroja. Islamin ja länsimaisten arvojen sovittaminen yhteen samassa yhteiskunnassa on ongelmallista. Etnisesti moninaistuvan yhteiskunnan sosiaalinen pääoma romahtaa. Ja lopulta suomalaiset jäävät vähemmistöksi kotiseuduillaan alue alueelta.
Perussuomalaiset vaativat ohjelmaan muutoksia
Grönroos esitti kotouttamisohjelmaan kolmea muutosta.
– Esityksissä onnistuneen kotouttamisen kärjeksi asetetaan vieraskielisen väestön kasvun hillitseminen ja huonosti integroituneiden maahanmuuttajien paluumuuton edistäminen. Espoon ei tule myöskään tukea maahanmuuttajien kulttuureja millään eritystuilla eikä maahanmuuttajia tule suosia minkäänlaisella erityiskohtelulla, Grönroos perusteli muutoksia.
Grönroosin mukaan Espoon tulee ottaa kaikilla toimialoilla tavoitteeksi käynnissä olevan vieraskielisen väestön kasvun hillitseminen ja vaatia valtiota tekemään maahanmuuttopolitiikkaan tarvittavat muutokset väestönvaihdoksen pysäyttämiseksi.
– Se on ainoa keino paluumuuton lisäämisen kanssa, jolla on todellista vaikutusta maahanmuuton tuomien ongelmien torjumisessa, Grönroos tiivisti.
Myös maahanmuuttajien lapset ovat kantaväestöä pahasti jäljessä
Perussuomalaisten valtuutettu Henna Kajava huomautti siitä, että kotouttaminen ei näytä onnistuvan Espoossa, kuten ei muuallakaan Euroopassa.
– Humanitaarisista maahanmuuttajista vain puolet on työllistynyt kymmenen vuoden maassa oleskelun jälkeen ja näistä suuri osa julkiselle sektorille omaa väestöryhmäänsä palveleviin tehtäviin. Jopa toisen polven maahanmuuttajien matematiikan osaamistaso on lähes kaksi vuotta jäljessä kantaväestön oppilaista, Kajava sanoi.
– Lisäksi heikoimpana kotouttamisen lenkkinä ovat maahanmuuttajaäidit, jotka jäävät yhä usein vaille kielikoulutusta – osittain siksi, että valtio järjestää sen työvoimakoulutuksena.
Kajavan tärkein lisäysesitys ohjelmaan viittasi siihen, että kaupungin tulisi nyt keskittyä Espoossa jo asuvien kotouttamisen tehostamiseen, eikä vastaanottaa enää enempää kaikkein haasteellisimpia kotoutettavia.
– Pysäyttävintä uutta tietoa Kotouttamisohjelmassa on itselleni tosiaan se, kuinka jopa toisen polven maahanmuuttajien matematiikan osaaminen on lähes kaksi vuotta kantaväestön oppilaita jäljessä. Kyse ei ole ainakaan kiinalaisista, joiden kulttuurissa panostetaan koulunkäyntiin tosissaan ja tuskin venäläisistäkään, Kajava hämmästeli.
– Mutta mistä tällainen valtava ero johtuu? Ainakin siitä, että humanitaarisina maahanmuuttajina tulleet vanhemmat eivät kykene tukemaan lastensa koulunkäyntiä.
Kajavan mukaan levottomilta alueilta tulevien maahanmuuttajalasten keskittymis- ja oppimisvaikeudet lisäävät rauhattomuutta luokissa.
– Rauhattomuus tarttuu myös muihin oppilaisiin ja oppimisen edellytykset luokissa laskevat heikoiksi. Opettajien sairauspoissaolot ovat lisääntyneet. Kun kehitys jatkuu, siirtävätkö lapsilleen hyvän tulevaisuuden haluavat vanhemmat lapsensa lopulta yksityiskouluihin?
Kajava ihmettelee, kuinka ulkomaalaistaustaisten työttömyys saataisiin laskettua 22,5:stä viiteen prosenttiin Espoon tavoitteiden mukaisesti, kun tilanne on tämä ja samalla vieraskielisten väestönkasvu jatkuu nopeana.
– Espoolaisten palveluiden kurjistuminen tulee jatkumaan väestönkasvun paineessa ja väestönkasvua varten rakennettu metro on tälle vasta alkua.
– Jos Espoo välittää lastensa tulevaisuudesta, on tunnustettava se tosiasia, että kotoutettavia on jo nykyisellään enemmän kuin meillä on resursseja kotouttaa tulijoita. Tällöin meidän on tehtävä kaikkemme, jotta humanitaarisina maahanmuuttajina tulleet sijoittuisivat muualle kuin Espooseen, Kajava vaati.
Espoon ei tulisi enää myöntää kuntapaikkoja humanitaarisille tulijoille, Kajava esitti.
– Myös vastaanottokeskusten lakkauttamismahdollisuudet Espoossa on syytä tutkia. Esimerkiksi Irak ja Somalia ovat molemmat yhä epävakaita maita ja Somaliassa on ruokapulaa. Tilanteiden molemmissa maissa on ennakoitu heikkenevän. Sen sijaan, että vastaanotamme turvapaikanhakijoita hyvin kallein kustannuksin, olisi kaikki panostus laitettava Somalian ja Irakin vakauden kehittämiseen. Tämä palvelisi maiden ihmisten etuja tasapuolisesti.
Kajavan mukaan kotouttamisresursseja ei tule enää hajauttaa suuremmalle määrälle kotoutettavia, vaan kotouttamisessa on panostettava nyt etenkin maahanmuuttajanaisten kielikoulutukseen, koska humanitaariset maahanmuuttajanaiset ovat kotoutumisen heikoin lenkki.
Valtuusto kuitenkin äänesti perussuomalaiset muutosesitykset nurin, ja kotouttamisohjelma hyväksyttiin.
Sisäministeri hyväksyy suomalaisten jäämisen vähemmistöksi
Länsiväylän mukaan sisäministeri ja Espoon kaupunginvaltuutettu Kai Mykkänen (kok) vastasi kieli- ja maahanmuuttokriitikoille erikoisella viittauksella Espoon historiaan:
– Olisiko enemmistönä olleiden ruotsinkielisten pitänyt 1940 -luvulla estää Espoon muuttumisen suomenkieliseksi?
Jos Mykkäsen historiallinen analogia otetaan kirjaimellisesti, hän pitää hyväksyttävänä sitä, että suomenkieliset ja ruotsinkieliset ihmiset eli kantaväestö jää Espoossa ajan mittaan vähemmistöksi.
Yleensä maahanmuuttokriitikoita on ojennettu siitä, että tällainen uhkakuva olisi epärealistinen pitkälläkin aikavälillä. Mykkänen kuitenkin avasi uuden ladun esittämällä, että tuo tulevaisuudenkuva vain pitäisi hyväksyä.
Suomen Uutiset
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita

Viikon suosituimmat

Perussuomalaiset varoitti jo 2013 – Carunan tuotot menevät nyt Espanjaan
Espanjalainen energiajätti Iberdrola ostaa Suomen suurimman sähkönjakeluyhtiön Carunan noin viidellä miljardilla eurolla. Perussuomalaiset varoittivat jo 13 vuotta sitten, mitä seuraa kun kotimainen sähkönjakeluyhtiö myydään ulkomaille.

Mäenpää: Kornia, että eduskunnan kesäteatteria vetää viime kaudella 6 000 miljoonaa hukannut Tytti Tuppurainen
Perussuomalaisten kansanedustaja Juha Mäenpää arvostelee oppositiota siitä, että se vaati eduskunnan ylimääräistä täysistuntoa Helsinki Garden -hankkeen valtiontuesta. Mäenpään mukaan keskustelussa on kyse pikemminkin poliittisesta esiintymisestä kuin uusien tietojen selvittämisestä.

Helsingin poliisi tehosti ulkomaalaisvalvontaa – maasta poistettu tänä vuonna lähes 500 henkilöä
Maassaolon edellytysten tarkastuksia tehtiin ulkomaalaisvalvonnassa lähes 50 prosenttia enemmän kuin vuotta aiemmin.

Migri: Toistakymmentä kiintiöpakolaisehdokasta hylätty turvallisuussyistä – tarkkoja lukuja ei kerrota
Vuosina 2024–2026 toistakymmentä UNHCR:n esittämää kiintiöpakolaisehdokasta on jäänyt valitsematta Suomeen, koska heidän on arvioitu vaarantavan yleistä järjestystä ja turvallisuutta. Tarkkoja lukuja tai kansallisuuksia maahanmuuttovirasto ei kerro.

Purra: SDP kannattaa kehitysmaamaahanmuuttoa – ”Tavoitteena on varmistaa, että maahan tulee riittävästi pienituloisia ihmisiä, jotka tarvitsevat sosiaalivaltiota ja äänestävät vasemmistoa”
SDP on suosituin puolue vieraskielisten keskuudessa, ilmenee Helsingin Sanomien teettämästä kyselystä. Tulos viittaa demareiden harjoittamaan laskelmointiin, jolla puolue pyrkii kasvattamaan kannatustaan suosimalla löyhää maahanmuuttopolitiikkaa.

Laaja törkeä huumausainerikosvyyhti: 200 kiloa amfetamiinia, kymmeniä kiloja kokaiinia – tuomituista valtaosa ulkomaalaistaustaisia
Itä-Uudenmaan käräjäoikeus tuomitsi viime viikolla 18 henkilöä laajassa törkeiden huumausainerikosten kokonaisuudessa. Tuomioihin sisältyi myös yksi ampuma-aserikos. Oikeuden mukaan rikosvyyhdissä liikkui satoja kiloja huumausaineita, joita tuotiin Ruotsista Suomeen.

Ministeri Rydman säästää veronmaksajien rahaa – Yle tekee siitä skandaalin
Sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydman hylkäsi yhdeksän tutkimushanketta ja joutui siitä mediamyllyyn. Kukaan ei kuitenkaan kysy, miksi ministeriö ylipäätään jakaa tutkimusrahaa Suomen Akatemian rinnalla.

Maahantulija puukotti saksalaisen opiskelijan kuoliaaksi avoimella kadulla – Saksassa kasvaa entisestään pelko, että kuka tahansa voi joutua sattumalta veitsi-iskun uhriksi
Saksaa järkyttää jälleen uusi veitsihyökkäystapaus. Trierin yliopistossa historiaa opiskeleva 22-vuotias saksalainen Marius Dick oli palaamassa 15. heinäkuuta ostoksiltaan kun samanikäinen afganistanilainen Sajad M. hyökkäsi avoimella kadulla leipäveitsi kädessä hänen kimppuunsa. Vanhemmat vaativat saksalaisilta poliitikoilta täyskäännöstä suhteessa rikollisiin maahantulijoihin.

Laittomat maahanpyrkijät herättävät pelkoa ja huolta Kreikan lomaparatiisissa – ihmissalakuljettajien kumiveneet vyöryvät Libyasta Kreetalle
Kreetan saari on eräs tärkeimmistä maahantuloreiteistä läntisen hyvinvoinnin piiriin pyrkiville maailman ihmisille. Kreikkaan on tullut alkuvuonna laittomasti lähes 17 000 laitonta siirtolaista, joista yli puolet on rantautunut Kreetalle. Lähi-idästä, Intian niemimaalta ja Afrikasta lähtöisin olevat ihmiset lähtevät vaaralliselle merimatkalleen Libyan Tobrukista. He maksavat ihmissalakuljetusverkostoille tuhansia euroja päästäkseen EU:n alueelle.

Marokkolaissyntyisen miehen kuolema johti väkivaltaisiin mielenosoituksiin Italiassa – sekavasti käyttäytynyt mies menehtyi vastustaessaan poliisia
Maahanmuuttajataustaisen miehen kuolema poliisi pidätyksen yhteydessä tuo median mukaan kaikuja vuodelta 2020 Black Lives Matter -liikkeen syntymäajoilta. Kuoleman laukaisemissa mellakoissa loukkaantui arviolta 60 poliisia. Media syyttää tapahtumista poliisia, mutta pääministeri Meloni kehottaa pohtimaan myös väkivaltaisten mielenosoittajien motiiveja.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2026

Lue lisää









