Artikkeli kuva

LEHTIKUVA

EU-komission puheenjohtaja: Englannin kieli menettää merkitystään jatkossa

05.05.2017 |15:58

Italiassa Firenzessä puhunut EU-komission puheenjohtaja Jean-Claude Juncker kertoi englannin kielen menettävän brexitin myötä merkitystään Euroopassa. Ranskan kielellä puhunut Juncker sai kommentistaan yleisöltä railakkaat aplodit.

Juncker kutsui Britannian EU-eroa tragediaksi, mutta huomautti että Englanti oli se, joka EU-eroa hakee. EU ei halunnut Britannian eroavan.

Euroopan unionilla on 24 virallista kieltä ja työkieltä.

Asiasta kirjoitti BBC.

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

2.
Suomen uutiset logo

Tilintarkastaja ei pysty vahvistamaan kahden islamilaisen säätiön rahaliikennettä — Samat puutteet kahtena vuotena peräkkäin

28.09.2026 |13:03
3.
Suomen uutiset logo

Maahanmuuttajien työttömyys paisuu Helsingissä – silti vihreiden Soininvaara ja elinkeinoelämä vaativat lisää väkeä ulkomailta

29.09.2026 |17:20
9.
Suomen uutiset logo

Kokoomuksen leikkauslista julki – Mäkelä: Hyvä ettei veroja koroteta, mutta tulevaan yhteistyöhön vaaditaan joustoja

30.09.2026 |17:23

Uusimmat

Lue uusin: PS-lehti 4/2026

Mainos kuva

Lue lisää

PS-Naiset 2/2026

Mainos kuva

Lue lisää

PS-Naiset 1/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Lähetä uutisvinkki:

toimitus@perussuomalaiset.fi