Eurodemarit pysäyttäisivät vapaakauppaneuvottelut

04.07.2013 |15:51

Europarlamentin sosialistien ja demokraattien ryhmä (S&D) haluaa pysäyttää EU:n ja USA:n väliset vapaakauppaneuvottelut, kunnes Yhdysvallat on selvittänyt myös väitteet, joiden mukaan se on vakoillut myös EU:n instituutioita. Asiasta kertoi Suomessa SDP:n Demokraatti.

– S&D-ryhmä vaatii yksimielisesti, että Euroopan komissio siirtää vapaakauppaneuvotteluja, kunnes Yhdysvaltain viranomaiset kertovat yksityiskohtaisesti vakoilutoimistaan. Tarvitsemme uskottavan vakuutuksen amerikkalaisilta, että he ovat lopettaneet vakoilun pysyvästi, eurososialistien puheenjohtaja Hannes Swoboda sanoo tiedotteessaan.

 

Veli-Pekka Leskelä


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

1.
Suomen uutiset logo

Maahanmuuttajaperheelle yli 4 000 euroa puhtaana käteen – Lehtinen: Tuollaisiin palkkasummiin on haastavaa päästä suomalaisellekin

11.09.2025 |16:14
2.
Suomen uutiset logo

IL-kohuselvitys avasi vieraskielisille syydettävää massiivista Kela-rahamäärää, mutta kokonaisuus on vielä tuplaten pahempi – Purra: ”Kansalaisuusperusteinen sosiaaliturva vääjäämätön”

13.09.2025 |10:00
3.
Suomen uutiset logo

Sofia Virta sai iltapäivälehdiltä toivomansa faktantarkistuksen – tulos tuskin miellyttää

16.09.2025 |19:25
5.
Suomen uutiset logo

Yleisradiolta meni kaikki pieleen Lontoon suurmielenosoituksen uutisoinnissa

16.09.2025 |09:20
6.
Suomen uutiset logo

Kolmannen sektorin poliittisiin hillotolppiin hupenee useita kymmeniä miljoonia euroja veronmaksajien rahaa – helsinkiläinen PS-varavaltuutettu keräsi järkyttävän listan

12.09.2025 |09:10
7.
Suomen uutiset logo

Nuori ukrainalaisnainen tapettiin julmasti Yhdysvalloissa – vasemmistolaiset huolissaan rasismista

10.09.2025 |13:06
8.
Suomen uutiset logo

Oliko Lontoon jättimäisellä maahanmuuton vastaisella marssilla 100 000 vai miljoona mielenosoittajaa – katso video ja arvioi itse

15.09.2025 |09:21

Uusimmat

Perussuomalainen 2/2025

Mainos kuva

Lue lisää