Eurooppaan tulossa näillä näkymin ainakin kolme ”populistikomissaaria”

28.01.2019 |20:44

Poliittisista riskianalyyseistä tunnettu konsulttiyhtiö Eurasian Groupin Euroopan osaston johtaja Mujtaba Rahman kirjoittaa Politicon mielipidekirjoituksessaan ”populistimeppien” valtaavan lisää lääniä europarlamentissa.

Näillä näkymin populistipuolueet saavat läpi myös kolme komissaaria. Nämä tulisivat Puolasta, Unkarista ja Italiasta.

Uusia populistimeppejä saadaan niin oikealta kuin vasemmaltakin laidalta. Rahmanin mukaan on epäselvää, voivatko populistipuolueet yhdistyä yhden ryhmän alle. Tällöin ryhmästä voisi tulla jopa toiseksi suurin ryhmä porvarillisen EPP:n jälkeen. Se tietäisi populisteille samalla myös lisää valtaa esimerkiksi europarlamentin puhemiehen vakanssin kautta.

Uusi komissio ei välttämättä saavuta riittävää luottamusta europarlamentissa.

Kaiken kaikkiaan Rahman arvelee, että parhaimmassa tapauksessa EU kulkee kohti pirstaloituneempaa tulevaisuutta. Pahimmillaan EU:n integraatiota aletaan kääntää peruutusvaihteelle.

Henri Alakylä


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

2.
Suomen uutiset logo

Tiiliskivi poliisia päin ja ”Kuole poliisi!” -huutoja Helsingissä – Antikainen: Kasvojen peittäminen julkisella paikalla kiellettävä

08.12.2025 |11:21
3.
Suomen uutiset logo

Hallitus lopettaa tuetut lomat, lomailuyhdistykset järkyttyivät – Junnila: Puolueiden lomatoiminnan tukeminen ei ole veronmaksajan tehtävä

12.12.2025 |15:24
9.
Suomen uutiset logo

Eduskunta hyväksyi lukuvuosimaksut ulkomaisille toisen asteen opiskelijoille – Vigelius: ”Suomalainen koulutus ei voi olla maksuton koko maailmalle”

10.12.2025 |18:00

Uusimmat

Perussuomalainen 4/2025

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 3/2025

Mainos kuva

Lue lisää