Artikkeli kuva

Mikko Stig, lehtikuva

Europarlamentaarikko: Pääministerin selkiytettävä kantaansa EU-liittovaltioon

16.04.2013 |14:06

Pääministeri Jyrki Katainen puhui tänään Strasbourgissa pidettävässä Euroopan parlamentin täysistunnossa EU:n tulevaisuudesta. Katainen puhui reilusta ja pragmaattisesta integraatiosta ja kertoi Suomen tukevan sitä.  Pääministeri Kataisen mukaan integraation on perustuttava eurooppalaisiin arvoihin, kuten demokratiaan. Tämän lisäksi Katainen toi esiin, että hän hyväksyy Suomen maksuosuuden kasvun unionissa.

Perussuomalaisten europarlamentaarikko Sampo Terhon mielestä nämä ovat epämääräisiä linjauksia ja erityisesti hallituksen kanta liittovaltiokehitykseen on yhä epäselvä.

– Suomen hallitus on ollut osaltaan hyväksymässä päätöksiä, joilla pala kerrallaan ollaan valmiit siirtämään päätöksentekoa Brysseliin ja kaventamaan kansallista suvereniteettiamme, Terho huomauttaa.

Perussuomalaisilta vaaditaan usein vaihtoehtoja ja selkeitä kantoja. Olisi toivottavaa, että pääministeri Katainen ottaisi nyt selkeän kannan ja kertoisi koko hallituksen puolesta, tarkoittaako ”reilu” integraatio liittovaltion hyväksymistä – tai vähintään, onko Suomi EU:n kehittämisessä lähempänä Saksan liittovaltiomyönteistä vai Iso-Britannian jäsenmaiden itsenäisyyttä painottavaa linjaa, Terho vaatii.


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

2.
Suomen uutiset logo

Sofia Virran somessa TPS-hyökkääjään kohdistama painostus ei tuottanut tulosta – Virta saikin itse lähteä TPS:n hallituksesta, TPS korostaa, että organisaation ei tulisi kääntyä pelaajiaan vastaan

10.03.2026 |12:06
3.
Suomen uutiset logo

Virallinen ilmiantolinja avautuu Tampereella: Pian voit kannella naapurisi rasistisesta tuijotuksesta – perussuomalaisedustajat tyrmäävät idean

13.03.2026 |12:32
5.
Suomen uutiset logo

Shokkihavainto Ison-Britannian täytevaaleista: Vihervasemmisto liittoutui härskisti muslimien kanssa muuta kansaa vastaan

14.03.2026 |11:00
8.
Suomen uutiset logo

Simula tyrmää vasemmistopoliitikon hyökkäyksen poliisi-instituutiota vastaan: Suomalainen poliisi on maailman luotettavin

12.03.2026 |18:51

Uusimmat

Perussuomalainen 1/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 4/2025

Mainos kuva

Lue lisää