Europarlamentin puheenjohtaja Tajani: EU tarvitsee vastaanottokeskukset Afrikan puolelle – Saksa toivoo ihmisoikeuksiin joustoa poikkeusoloissa

01.03.2017 |15:18

Euroopan parlamentin tuore puheenjohtaja Antonio Tajanin mielestä Euroopan tulee avata vastaanottokeskuksia Afrikan puolelle Libyaan. Vastaanottokeskuksiin tulisi asianmukainen terveydenhuolto ja muu materiaalinen apu, jotta keskuksista ei tulisi ”keskitysleirejä”.

– Meidän tulee toimia nyt tai 20 miljoonaa afrikkalaista saapuu Eurooppaan lähivuosina, Tajani perustelee.

Brittilehti Telegraphin mukaan Saksa haluaa poikkeusoloissa palauttaa laittomat siirtolaiset Välimereltä takaisin Afrikan puolelle. Saksan suunnitelmissa on perustaa niin ikään vastaanottokeskukset esimerkiksi Libyaan. Yhtä lailla Saksa ei halua asettaa turvapaikanhakijoita vaaraan.

Palautukset Libyaan ovat kuitenkin ongelmallisia, koska Libyaa ei pidetä turvallisena maana. Ihmisoikeushuolien vuoksi vastaanottokeskuksia ei ole tähän asti pystytetty Libyaan.

Saksalaismuistion mukaan tarkoitus on taistella ihmissalakuljetusta vastaan. Vaikka tulijamäärät ovat pudonneet merkittävästi alkuvuonna verrattuna viime vuoden vastaavaan aikaan, menehtyneitä on likimain yhtä monta verrokkijaksolla. YK:n pakolaisjärjestön arvioiden mukaan 1.1.-29.1. tänä vuonna Välimerellä on menehtynyt 253 ihmistä.

Henri Alakylä


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

4.
Suomen uutiset logo

Maahanmuuttoteollisuus on ollut hyvää bisnestä: Vastaanottokeskusfirma jakoi miljoonaosinkoja omistajilleen

07.09.2026 |16:40
5.
Suomen uutiset logo

Ceutan kriisi sai jo koko Espanjan kaduille – Sánchezia vaadittiin eroamaan, poliisi vastasi kyynelkaasulla

03.09.2026 |12:21
7.
Suomen uutiset logo

Kommunisti kääntyi nuivaksi ja sai potkut vasemmistopuolueesta – haluaa lopettaa turvapaikkarallin ja keskittyä palautuksiin

03.09.2026 |14:17
9.
Suomen uutiset logo

Tuore tutkimus: Vasemmisto on liikkunut 11-kertaisesti enemmän vasemmalle kuin oikeisto oikealle

05.09.2026 |12:00

Uusimmat

PS-Naiset 2/2026

Mainos kuva

Lue lisää

PS-Naiset 1/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 3/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Lähetä uutisvinkki:

toimitus@perussuomalaiset.fi