
Riikka Purra toistaa kantansa: En kannata Palestiinan tunnustamista
Yle ja STT väittivät hiljattain, että Riikka Purran ja perussuomalaisten linja Gazan suhteen on jäänyt epäselväksi. Purra oikoo väitteitä X:ssä.
Suomen palestiinalaisten siirtokuntayhdistys järjesti mielenosoituksen Helsingissä 9. lokakuuta 2023. / LEHTIKUVA/KUVITUSKUVA
Eduskunnassa käytiin eilen ajankohtaiskeskustelu Gazan sodasta. Perussuomalaisten kansanedustaja Kaisa Garedew on tiukasti sitä mieltä, että Suomen ei tule tunnustaa Palestiinan valtiota.
– Ihmettelen sitä, että ymmärtävätköhän he, jotka vaativat Palestiinan valtion tunnustamista, että sitä hallitsee ääri-islamistinen terroristijärjestö? Hamasin arvot ovat aivan samat kuin ISISillä. Ei minkäänlaista kunnioitusta ihmisoikeuksia kohtaan. Ettehän te ISISin kalifaatillekaan vaadi omaa valtiota ja oikeuksia, Kaisa Garedew hämmästelee.
Lisäksi Garedew muistuttaa, että kahden valtion malli ole käytännössä mahdollinen. Suuri osa palestiinalaisista on terroristijärjestön kannattajia, eivätkä he edes itse halua kahden valtion mallia. Hamasin kontrolloimassa Gazassa ei ole järjestetty demokraattisia vaaleja 20 vuoteen, eikä alue täytä mitään itsenäisen valtion keskeisiä tunnusmerkkejä: sillä ei ole yhtenäistä hallintoa, selkeitä rajoja eikä kykyä kansainväliseen yhteistyöhön.
– Gaza on saanut vuodesta 2005 alkaen yrittää toimia valtiona sillä lopputuloksella, että sitä hallitsee ääri-islamistinen terroristijärjestö, joka ei ole osoittanut minkäänlaista mielenkiintoa oman kansansa hyvinvoinnin parantamiseen. Sinne syydetyt länsimaiden avustusmiljardit ovat menneet terroristien varustautumiseen, tunneliverkoston rakentamiseen ja valtaapitävien korruptioon, Garedew korostaa.
Suomen ulkopoliittinen linja on pitkään ollut kahden valtion mallin edistäminen. Garedew huomauttaa, että ne ehdot, joihin Suomi on Oslon sopimuksissa sitoutunut, eivät ole näköpiirissä toteutua laisinkaan.
– Sopimuksissa palestiinalaisvaltion perustamisen edellytyksenä oli, että palestiinalaisosapuoli luopuu terrorista ja pyrkimyksestä tuhota Israelin valtio. Tämä ei ole toteutunut, eikä ole realistista odottaa, että tilanne tulisi muuttumaan jatkossakaan. Lisäksi palestiinalaisvaltiosta tulee sopia palestiinalaisten ja Israelin välillä. Sitä ei voida tehdä yksipuolisesti eikä ulkopuolelta, Garedew sanoo.
Garedew muistuttaa, että kahden valtion ratkaisuja on tarjottu palestiinalaisille vuosina 2000 ja 2008, mutta he eivät ole niitä hyväksyneet. Hänen mukaansa Hamasille ihmisoikeuksilla tai demokratialla ei ole mitään arvoa eikä terroristien hallitseman autoritäärisen valtion symbolinen tunnustaminen lisäisi palestiinalaisten hyvinvointia millään tavalla.
– Hamasin palkitseminen omalla valtiolla olisi hyväksynnän osoitus terroristeille ja heidän toimintatavoilleen, siis järkyttävä virhe eikä missään nimessä palestiinalaisten etu, eikä se toisi rauhaa.
– Israel on maailman ainoa juutalaisvaltio ja Lähi-idän ainoa demokratia, ja sillä on oikeus maahansa ja sen puolustamiseen.
PS ARKISTO
Suomen Uutiset
Artikkeliin liittyvät aiheet
Aiheeseen liittyviä artikkeleita
Yle ja STT väittivät hiljattain, että Riikka Purran ja perussuomalaisten linja Gazan suhteen on jäänyt epäselväksi. Purra oikoo väitteitä X:ssä.
Tuhannet palestiinalaiset osoittivat tiistaina mieltään Gazassa Hamasin terroristeja vastaan Pohjois-Gazassa Beit Lahian kaduilla. Mielenosoittajat vaativat sodan lopettamista ja israelilaisten panttivankien vapauttamista.
New Yorkin poliisi (NYPD) teki 5.3. yhdeksän pidätystä Columbian yliopistoon kuuluvassa Barnard Collegessa. Rakennukseen kohdistui samana päivänä myös pommiuhkaus. New Yorkin uutiskanava Fox 5 raportoi, että useita kymmeniä naamioituneita Palestiinaa tukevia mielenosoittajia tunkeutui yliopistoon kuuluvaan Milsteinin opetus- ja oppimiskeskukseen viime keskiviikkona noin kello 13.
ICA-kauppaketjun taatelilaatikoissa lukee "Free Palestine". Pakkaus on kuvitettu palestiinalaislipuilla ja Kalliomoskeijan kuvalla, jonka vieressä olevan kartan tarkoitus on kuvata "joelta merelle" ulottuvaa Palestiinaa, josta Israel on pyyhitty pois.
Tulitaukosopimuksen toinen Punaisen Ristin välittämä vankienvaihto tapahtui 25.1. Terroristijärjestö Hamas vapautti neljä naispanttivankia ja Israel vastineeksi 200 palestiinalaisvankia. Palestiinalaisvankien joukossa oli useita terrorismirikoksista tuomittuja. MTV Uutisten mukaan vapautettavien palestiinalaisvankien joukossa oli nimettömien lähteiden mukaan 120 vankia, jotka oli tuomittu elinkautiseen vankeuteen.
Viikon suosituimmat
Etelä-Afrikassa valkoisiin maanviljelijöihin kohdistuvat väkivaltaiset hyökkäykset ja murhat ovat karua todellisuutta, mutta Suomessa media vaikenee niistä. Afrikaanien valta-asema päättyi 1990-luvulla, kun Nelson Mandelan johtama ANC-puolue nousi valtaan. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen on huolissaan siitä, että maanviljelijöiden turvallisuustilanne on kehittynyt yhä synkempään suuntaan.
Muutama päivä sitten Suomen Uutiset kirjoitti hallituksen uudistavan toimeentulotuen, joka nykymuodossaan ei ole työhön kannustava ja pahimmillaan tekee työnteosta kannattamatonta. Perussuomalainen valtiovarainministeri Riikka Purra kiinnittää viestipalvelu X:n päivityksessään huomiota siihen, miten hurjia avustuksia esimerkiksi monilapsiset maahanmuuttajaperheet voivat saada.
Presidentti Ramaphosa kävi Valkoisessa talossa keskustelemassa presidentti Trumpin kanssa Yhdysvaltain antaman kehitysavun jatkamisesta ja tulleista. Trump otti kuitenkin lehdistötilaisuudessa esille valkoisiin kohdistuvan vainoamisen ja väkivallan. Mitkään todisteet vihanlietsonnasta ja murhatuista valkoisista maanviljelijöistä eivät kuitenkaan riittäneet vakuuttamaan valtamedian toimittajia siitä, että valkoiset ovat vaarassa Etelä-Afrikassa. Myöskään presidentti Ramaphosa ei nauttinut Trumpin hänelle esittämistä videoista.
2020-luvulla vasemmisto asemoi arvopolitiikkaansa ja aatemaailmaansa asentoon, jossa yksityisen omistamisen kunnioittaminen on käytännössä työnnetty luiskaan itsekeskeisen ”minäminä” -asenteen edessä.
Suomen Uutiset Show’n uudessa jaksossa palataan lähihistoriaan ja tarkastellaan sodanjälkeisiä vuosikymmeniä, joita leimasi suomettumisen aika ja monen suomalaispäättäjän läheiset yhteydet itänaapurin vaikuttajiin. Keskustelussa sivutaan myös heijastumia tämän päivän politiikkaan.
Yle ja STT väittivät hiljattain, että Riikka Purran ja perussuomalaisten linja Gazan suhteen on jäänyt epäselväksi. Purra oikoo väitteitä X:ssä.
Perussuomalaisten kansanedustaja Ari Koponen esittää, että Suomeen on säädettävä laki, joka kieltää kasvojen peittämisen julkisilla paikoilla. Koposen tavoite on kieltää kasvoja peittävien huntujen, kuten burkan ja niqabin, käyttö.
Kuluneella viikolla eduskunnassa keskusteltiin Malmin lentokenttään liittyvästä lakialoitteesta. Perussuomalaisten kansanedustaja Juha Mäenpää kertoi allekirjoittaneensa kyseisen aloitteen, jossa vaaditaan Sipoonkorven kansallispuiston alueen laajentamista lentokentän sekä sen niittyjen ja ympäristön alueisiin.
Valtiovarainministeri, perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra ottaa uusimmassa blogikirjoituksessaan esille opposition velkapuheen ja siihen perustuvan välikysymyksen. Purran mukaan opposition velkapuhe on röyhkeää.
Perussuomalaisten kansanedustaja Joakim Vigelius muistuttaa, ettei kannatus perussuomalaisten ajamille asioille ole muuttunut miksikään - gallupeista huolimatta.