Sosiaali- ja terveysvaliokunnan alainen avustusasioiden neuvottelukunnan arviointi- ja avustusjaosto käsitteli STEA-rahoitusehdotusta joulukuun kokouksissaan. Kaisa Garedew näkee järjestelmässä edelleen merkittäviä tehostamiskohteita, joihin kohdentamalla rahoitus voitaisiin paremmin turvata esimerkiksi mielenterveys- ja päihdetyön toimijoille.
– Ehdottomasti olisin keskittänyt leikkauksia vielä enemmän maahanmuuttaja- ja sateenkaarijärjestöihin. Valtiona meidän ei ole kustannustehokasta rahoittaa erillisiä maahanmuuttajajärjestöjä, kun kansalaisyhteiskunnan järjestöt ovat avoimia kaikille kohderyhmään kuuluville henkilöille ja monissa niistä on jo monikulttuurista sekä maahanmuuttajille suunnattua toimintaa. Mikäli maahanmuuttajaryhmät haluavat ylläpitää yksinomaan heille suunnattua järjestötoimintaa, on kohtuullista edellyttää sen rahoittamista pääosin omilla varoilla, Garedew korostaa.
Maahanmuuttajajärjestöille tolkuton potti
Garedewin jättämän eriävän lausuman mukaan maahanmuuttajajärjestöille kohdistetaan STEA-avustuksia yhteensä yli kymmenen miljoonan euron edestä. Erillisen maahanmuuttajajärjestöille kohdistettavan rahoituksen sijaan tulisi tavoitteena olla maahanmuuttajien tehokas integroiminen suomalaiseen yhteiskuntaan, mikä edistää kotoutumista ja kielitaitoa sekä luo siltoja kantaväestön ja maahanmuuttajien välille.
Garedewin mukaan myös seksuaali- ja sukupuolivähemmistöjen etujärjestöjen STEA-rahoituksesta tulisi luopua. Erillisen rahoituksen sijaan tavoitteena tulisi olla seksuaali- ja sukupuolineuvonnan järjestäminen yleisten kansalaisjärjestöjen, kuten esimerkiksi Väestöliiton tai evankelis-luterilaisen kirkon palveluiden kautta.
– Sateenkaarijärjestöt käyttävät näitä veronmaksajien rahoja muun muassa yhteiskunnalliseen vaikuttamiseen. Erityisesti lapset ja nuoret ovat erittäin alttiita tällaiselle ulkopuoliselle vaikuttamiselle. Ei-biologisiin tosiasioihin perustuva ideologinen viestintä ei edistä heidän hyvinvointiaan, vaan tarjoaa täysin vääriä ratkaisuja mielenterveysongelmien ja ahdistuksen käsittelyyn, Garedew sanoo.
– Seta ry:n ja vastaavien toimijoiden tukien lakkauttaminen olisi siinäkin mielessä perusteltua, että STEA-rahoituksen tarkoitus on nimenomaan edistää hyvinvointia, ei tuhota sitä.
Avustusten saajia karsittava edelleen
Valtion vaikeana jatkuvan taloustilanteen takia avustusten määrää supistettiin tälle vuodelle noin 30 miljoonalla eurolla ja ensi vuodelle jää vielä säästettävää noin 18 miljoonaa euroa, kun summassa huomioidaan tänä vuonna päättyvien kohteiden määrä.
Garedew korostaa, että käytettävissä olevat rahat on suunnattava yhä tarkemmin matalan kynnyksen mielenterveystyöhön, syrjäytymisen ja yksinäisyyden vähentämiseen sekä rahapeli- ja päihdehaittojen ehkäisyyn.
– Edelleen tukien saajien joukossa kuitenkin on myös näitä yksittäisten maahanmuuttajaryhmien kerhoja ja jopa terveydelle vaarallisia sateenkaarijärjestöjä, joille ei ole missään määrin perusteltua jatkaa kansalaisten verorahojen jakamista ilmaiseksi.