
Globalisaatio on näivettänyt monipuolisia talouksia haavoittuviksi yhden tuotteen talouksiksi
Vielä maaliskuussa monet talousennustelaitokset ymmärsivät, että talous sukeltaa harvinaisen syvälle koronarajoitusten vuoksi. Samoissa ennusteissa arveltiin talouden myös toipuvan pikaisesti, kunhan rajoituksista on päästy. Ajatuksena oli, että kansalaisten eristystoimien jälkeen ”patoutunut kysyntä” johtaa ripeään toipumiseen. Ennusteet ovat synkistyneet viime aikoina. Ehkei toipumista tule lainkaan, kyse voi olla globalisaation romahduksesta.
Kirjailija Charles Hugh Smith arvelee Daily Reckoning -sivustolla, että globalisaatio voi hyvinkin olla koronapandemian suurin urhi. Noin sata vuotta sitten riehuneen espanjantautinakin tunnettu influenssa-aalto johti kymmeniin miljooniin kuolonuhreihin. Sen sijaan 1920-luvun alun ripeä talouskasvu on antanut Smithin mielestä väääränlaisen vaikutelman – tälläkin kerralla voi käydä samoin.
Smithin ajatus pohjautuu siihen, että globalisaatio ja finansialisaatio tarvitsevat jatkuvaa laajenemista voidakseen toimia. Globalisaatio on johtanut moniin yksipuolisiin talouksiin, joissa valtiot keskittyvät omaan osaamiseensa ja vaihtavat tuotteita ja palveluja keskenään.
Globalisaation voittajiin kuuluvat ne valtiot, jotka voivat painaa omaa reservivaluttaansa. Muilla valtioilla on edessään hankalat ajat.
Yksipuolinen talous on haavoittuvainen
Vain muutamaan avaintuotteeseen tai -palveluun keskittyvät taloudet ovat riippuvaisia pääomavirroista. Smith mainitsee turismista riippuvaisten talouksien kärsivän nyt 75 vuoden globalisaation aikakaudesta. Monikansalliset yritykset ovat kahmineet monet muut alat jättäen turismimaat riippuvaisiksi turistien mukanaan tuomista soljuvista pääomavirroista.
Tilanne on erittäin tukala myös niillä talouksilla, joiden oma ruokahuolto on pääosin tuonnin varassa. Globalisaatio ja finansialisaatio ovat luoneet arvostuskuplia. Lisäksi monet kansalaiset elävät velan turvin. Tällainen käyttäytyminen johtaa siihen, että arvostuskuplat myös puhkeavat aikanaan.
Keskuspankitkaan eivät ole kaikkivoipia
Smith listaa lukuisia asioita, joita Yhdysvaltain keskuspankki Federal Reserve ei voi tehdä. Rajoitukset koskevat muitakin keskuspankkeja.
Fed ei voi luoda luottokelpoisia asiakkaita. Fed ei voi myöskään pakottaa pankkeja myöntämään luottoja, eikä se voi pakottaa luottokelpoisia asiakkaita lainatiskeille.
Keskuspankit eivät voi myöskään vain painaa velkoja villaisella. Esimerkiksi asuntolaina menettää arvonsa, kun sitä ei hoideta. Laajamittainen velkojen anteeksianto vaikuttaa samalla myös velkojien varallisuuteen. Smith kysyykin, minkä arvoinen tyhjä liikekiinteistö on.
Smithin mielestä finansialisaatio ei ole kestävää. ”Tuhoisa globalisaatio” on mahdollistanut finansialisaation kestämättömän taipaleen.
Henri Alakylä
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Tuoko korona tehtaat Kiinasta takaisin? EU-komissaari: Euroopasta on tultava itsenäisempi

Korona ei tapa pelkästään ihmisiä – se enteilee loppua globalisaatiolle ja voi vaikuttaa pysyvästi vapaaseen liikkuvuuteen ja vapaakauppaan

Tohtori ”Tuhon” synkkä ennuste – taantuma ja lama kestävät vuoteen 2030 saakka, Yhdysvaltojen ja Kiinan taistelu herruudesta kiihtyy, varallisuuserot kasvavat, globalisaatio ajautuu ongelmiin

Keskuspankit varoittaneet vuosia velka-ansasta – nyt ne suorastaan usuttavat velkaantumaan

Globalisaatio johtaa tyhjien hyllyjen syndroomaan – meno maailmalla on pian kuin entisessä itäblokissa
Viikon suosituimmat

Helsinki Pride järjestää penistyöpajan 13-vuotiaille – Aittakumpu: Kantaako Helsingin kaupunki vastuun nuorten mielenterveydestä?
Helsingin kaupungin nuorisopalvelut ja Helsinki Pride järjestävät yhdessä 13–17-vuotiaille tytöille työpajan, jossa on mahdollisuus ommella itselleen packer eli penistä esittävä lötkäle haaroväliin laitettavaksi.

Juutalaisseurakuntien johtaja teki rikosilmoituksen Helsinki Pridestä: ”Muodostaa Suomen lain näkökulmasta vakavan syrjintäriskin”
Suomen juutalaisten seurakuntien keskusneuvoston puheenjohtaja Yaron Nadbonik epäilee Helsinki Prideen liittyvän tapahtuman osallistumislinjauksen olevan syrjivä ja lainvastainen. Hän on tehnyt asiasta rikosilmoituksen.

Ulkomaalaisten rikollisten poistamista tehostetaan Helsingissä – poliisi lisää käännytyksiä ja maasta poistamisia satamissa
Helsingin poliisi on tehostanut rikoksiin syyllistyneiden ulkomaalaisten maasta poistamisia ja lisännyt käännytyksiä satamissa. Toimet kohdistuvat erityisesti henkilöihin, joiden epäillään liittyvän rikolliseen toimintaan tai vaarantavan yleistä järjestystä ja turvallisuutta.

Pride-hype hiipuu – öykkäröivä politisoituminen ja woke-konkurssi karkottavat kannattajia
Männävuosien kiihkeä pridetys on hiipumaan päin. Yhä useammat organisaatiot ovat laittaneet sordiinon päälle skandaaleissa rypevän ja politisoituneen Priden suhteen.

Rostila: Stubb sortui taas pride-politikointiin
Kansanedustaja Onni Rostilan mielestä presidentti teki virheen vaihtaessaan Suomen lipun pride-lippuun.

Kepun takki kääntyi: Suorassa lähetyksessä Antti Kaikkonen perui puolueensa tavoitteen 40 000 uudesta maahanmuuttajasta
SuomiAreenan puheenjohtajatentissä eilen käytiin tiukkaa debattia maahanmuutosta. Perussuomalaisten Joakim Vigelius puolusti hallituksen tiukkaa linjaa ja muistutti oppositiota siitä, kenen käsialaa ongelmat ovat. Keskustan Antti Kaikkonen joutui ensimmäistä kertaa tv-tentissä vastaamaan kysymykseen oman puolueensa tavoitteesta koskien 40 000 ihmisen nettomaahanmuuttoa vuosittain.

Islamilainen rukouskutsu hiljenee Tanskassa – vasemmistokin sai jo tarpeekseen minareettijoikusta
Tanskan maahanmuuttoministeri Morten Bødskov on ilmoittanut suunnitelmista kieltää islamilainen rukouskutsu. Ministerin mukaan osa Tanskasta on alkanut muistuttaa Islamabadin esikaupunkia.

Vigelius haastoi vasemmisto-oppositiota SuomiAreenan puheenjohtajatentissä: ”Mikä Rydmanin kriteereistä ei teille käy?”
SuomiAreenan puheenjohtajatentissä oppositio hyökkäsi järjestöavustuskriteerien uudistamista vastaan. Oppositiojohtajista kukaan ei pystynyt vastaamaan perussuomalaisten Joakim Vigeliuksen kysymykseen siitä, mikä tarkalleen kriteereissä on vialla.

Purra varoittaa SDP:n strategiasta: Islamisteja Suomeen vaalimenestyksen takia
Valtiovarainministeri Riikka Purra varoittaa islamismin kasvavasta uhasta suomalaiselle yhteiskunnalle. Ruotsin hallituksen jo aloittaman selvityksen kanssa samanaikaisesti Purra moittiikin eräitä pohjoismaisia puolueita, jotka tietoisesti suosivat islamistisia ryhmiä äänestäjäkannan kasvattamiseksi. Suomessa SDP:n vaalimainosten kieli on nykyään yhä useammin arabia, Purra muistuttaa.

Vasemmiston pelikirja: kouluta aktivistit, rakenna konflikti, lietso eripuraa, soluttaudu, painosta instituutioita, ”sulata” yhteiskunta
Chicagolainen kansalaisaktivisti Saul Alinsky kirjoitti 1970-luvun kynnyksellä modernin vasemmistoaktivismin käsikirjan Rules for Radicals, jonka perintö elää yhä modernien aktivistien asenteissa ja menetelmissä. Alinsky ei haaveillut paremmasta maailmasta, vaan hän keskittyi nokkeliin keinoihin tavoitella valtaa. Moraalilla, totuudella tai periaatteilla ei ole tuolloin itseisarvoa – ne ovat korkeintaan pelkkiä välineitä. Kirja opettaa mm. sen, miten vastustajaa horjutetaan, miten instituutioiden heikkoudet käännetään omaksi eduksi, ja miten oma valta rakennetaan myös järjestelmän sisältä käsin. Konfliktien lietsominen, julkiset painostuskampanja, herjaaminen ja soluttautuminen ovat osa tätä kuuluisaa työkalupakkia. Jokaisen, joka haluaa ymmärtää yhteiskunnallisen vaikuttamisen taktiikoita, tulisi tutustua tähän poliittisten pelikirjojen klassikkoon.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2026

Lue lisää











