Halla-aho: muualla Länsi-Euroopassa ymmärretään, että maahanmuutto on vuosisadan tärkeimpiä kysymyksiä koko Euroopassa

20.09.2017 |20:41

Perussuomalaisten puheenjohtaja Jussi Halla-ahon mukaan Suomi tulee jälkijunassa kohdellessaan maahanmuuttokysymyksiä toissijaisena lillukanvartena. Halla-aho uskoi Sensuroimattoman Päivärinnan haastattelussa, että muut puolueet joutuvat aikanaan tulemaan perussuomalaisten linjoille.

– Jos ajatellaan verrattavissa olevia eurooppalaisia maita – mieleen tulee esimerkiksi Tanska kaikkein parhaana esimerkkinä – niin Suomessa tullaan vähän jälkijunassa siinä, että meillä poliittinen mainstream edelleen kohtelee esimerkiksi maahanmuuttokysymyksiä toissijaisena tai toisarvoisena lillukanvartena, Halla-aho sanoi.

Kaikkialla muualla Länsi-Euroopassa on Halla-ahon mukaan yleinen poliittinen konsensus siitä, että kyse on yhdestä kaikkein tärkeimmistä asioista koko Euroopalle tällä vuosisadalla, eikä tämä ongelma katoa minnekään.

– Ennemmin tai myöhemmin meilläkin kaikki puolueet joutuvat ottamaan lusikan kauniiseen käteen ja tulemaan lähemmäs sitä linjaa, jota me tällä hetkellä edustamme.

Halla-ahon mukaan turvapaikkajärjestelmän hyväksikäyttö, laiton siirtolaisuus ja haittamaahanmuutto ovat todellisuutta kaikkialla Euroopassa ja ne on pakko saada kuriin.

– Euroopan taloudelliset rahkeet ja yhteiskunnallinen koheesio eivät kestä tämän nykyisen tilanteen jatkumista. Tästä asiasta vallitsee aika laaja yhteisymmärrys useimmissa Länsi-Euroopan maissa.

Suomessa eletään Halla-ahon mukaan pussinperällä ja kaukana maailman aatevirtauksista.

– Ajatukset tulevat meille aina parin vuoden viiveellä täällä Suomessa. Kyllä me olemme siihen suuntaan täälläkin toki menossa, mutta mitä myöhemmin se tapahtuu, sitä kalliimmaksi se tulee tälle maalle.

Suomen Uutiset


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

3.
Suomen uutiset logo

Kolumni: Seta on totalitaarinen järjestö

09.03.2026 |14:01
4.
Suomen uutiset logo

Sofia Virran somessa TPS-hyökkääjään kohdistama painostus ei tuottanut tulosta – Virta saikin itse lähteä TPS:n hallituksesta, TPS korostaa, että organisaation ei tulisi kääntyä pelaajiaan vastaan

10.03.2026 |12:06
5.
Suomen uutiset logo

Turun Seta väläyttää lakimuutosta vastatoimena jääkiekkoilijalle, joka kieltäytyi pelaamasta Pride-väreissä

09.03.2026 |13:07
6.
Suomen uutiset logo

Lähihoitaja Mira: SDP:n ajatus vain yhdestä suomalaisesta hoitajasta hoivaosastolla on täysin järjetön

07.03.2026 |13:25

Uusimmat

Perussuomalainen 1/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 4/2025

Mainos kuva

Lue lisää