Artikkeli kuva

YLE AREENA

Viikon 13/2014 luetuin

Halla-aho sivuun A-studiosta – ”Olit jo saanut näkyvyyttä”

25.03.2014 |18:04

Perussuomalaisten eurovaaliehdokas, kansanedustaja Jussi Halla-aho sai Ylen A-studiosta tylyt terveiset. Halla-ahoa oli pyydetty keskusteluvieraaksi keskiviikon ohjelmaan keskustelemaan Liisa Jaakonsaaren (sd.) kanssa ajankohtaisista aiheista, mutta Yle perui kutsun viime hetkellä. Syyksi ilmoitettiin se, että Halla-aho oli saanut näkyvyyttä radikaalisaarnaaja Bilal Philipsin maahantuloa koskevassa ohjelmassa 14.3. Halla-aho kertoi asiasta Facebook-sivuillaan. 

Ylen päätös on aiheuttanut kummastusta, koska Liisa Jaakonsaari on viimeksi eilen vieraillut eurovaaliehdokkaana Ylen ohjelmassa. Hänen osallistumistaan ei tiettävästi ole peruttu.

[Täydennys klo 20:18] Ylen ohjelmatietojen mukaan Halla-ahon paikelle on nostettu Heidi Hautala (vihr.). Hän on puolestaan osallistunut A-studion lähetykseen 13.3 – siis vain päivää ennen Halla-ahon ohjelmaa – mutta tämä ei aiheuttanut Yle-karenssia.

PS VERKKOTOIMITUS


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

3.
Suomen uutiset logo

SDP:n Tuppuraisen mielestä massasiirtolaisuus kehitysmaista on eurooppalaisten arvojen mukaista – Purra: ”Ei pysty käsittämään tuota sokeuden ja naiiviuden määrää”

15.02.2026 |18:50
6.
Suomen uutiset logo

Sääntöjen rajoja venytetään Helsingissä: Voiko uskonto oikeuttaa uima-asun käyttöön julkisessa saunassa?

16.02.2026 |12:59
9.
Suomen uutiset logo

Bergbom ihmettelee vasemmistoliiton ehdotuksia vuosi ennen vaaleja: Perustulo kaikille ja hakkuurajoituksia – menolisäysten rahoittamiseksi todella kovia veronkorotuksia

13.02.2026 |17:11

Uusimmat

Tule freelance-toimittajaksi Suomen Uutisiin

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 1/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 4/2025

Mainos kuva

Lue lisää