Artikkeli kuva

LEHTIKUVA

Halla-aho Ylessä: Suomesta lähetetään rahaa al-Shabaabille

24.09.2013 |15:38

Kansanedustaja Jussi Halla-aho sanoo, että Suomesta lähetetään rahaa al-Shabaab-järjestölle, joka on tunnustautunut Nairobin ostoskeskuskaappauksen tekijäksi.

Halla-aho toivoo, että Nairobin iskun länsimaisiin kytköksiin suhtauduttaisiin vakavasti. Samalla hän peräänkuuluttaa avoimuutta julkiseen keskusteluun.

– Tässä on ehkä ollut mediassa hiukan sellaista sekä islamin että somalien puhtaaksipesua ja vakuuttelua siitä, että Suomessa al-Shabaab ei nauti minkäänlaista kannatusta. Ei tämä varmasti pidä paikkaansa; täältä liikkuu rahaa sinne, ja Somaliassa, Keniassa ja Etiopiassa oleskelee Suomessa kirjoilla olevia somaleja, joille kierrätetään rahaa Suomen kautta, Halla-aho sanoi Ylen Ajantasassa.

Haastattelussa oli mukana myös kokoomuksen kansanedustaja Pertti Salolainen, joka oli samaa mieltä keskustelun avoimuuden tärkeydestä.

 

PS VERKKOTOIMITUS


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

3.
Suomen uutiset logo

Vantaa on varoittava esimerkki pieleen menneestä maahanmuutosta – velkaantuneen kaupungin asukkaista kohta kolmannes vieraskielisiä

03.03.2026 |10:38
4.
Suomen uutiset logo

Lähihoitaja Mira: SDP:n ajatus vain yhdestä suomalaisesta hoitajasta hoivaosastolla on täysin järjetön

07.03.2026 |13:25
9.
Suomen uutiset logo

Bergbom paljastaa opposition vaihtoehdot: Vihreät sulkisi metsätehtaita, vasemmistoliitolta miljardien veronkorotukset ja keskustalta 40 000 uutta maahanmuuttajaa vuodessa

05.03.2026 |18:00
10.
Suomen uutiset logo

Antikainen: Iranin hirmuhallinnon johtaja sai mitä tilasi – Putin seuraavaksi listalle

02.03.2026 |16:08

Uusimmat

Perussuomalainen 1/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 4/2025

Mainos kuva

Lue lisää