
Hallitukselta järeitä toimia turvapaikkakriisiin – rajakontrollin tiukennus, sosiaalitukien tarkistus, turvallisten maiden lista
Turvapaikkatilanne on tällä hetkellä hallitsematon. Ulkoministeri Timo Soini, sisäministeri Petteri Orpo ja pääministeri Juha Sipilä kertoivat EU-ministerivaliokunnan kokouksen jälkeisessä lehdistötilaisuudessa toimista, joilla tilanteeseen puututaan.
Aktiiviseen keinovalikoimaan nostetaan Schengen-sisärajatarkastukset, mukaan lukien väliaikaiset pistotarkastukset.
Suomi käynnistää välittömästi selvityksen siitä, voidaanko sosiaaliturvajärjestelmä eriyttää siten, että myönteiset turvapaikkapäätöksen saaneet oleskeluluvan eivät enää kuuluisi asumisperusteisen sosiaaliturvan piiriin vaan heillä on oma kotouttamisjärjestelmä. Ja tässä järjestelmässä tasot ovat lähtökohtaisesti alempia kuin asumisperusteisessa järjestelmässä.
Muihin keinoihin kuuluu EU:n turvallisten maiden lista. Turkista tulevien hakemukset käsitellään pikamenettelyllä. Tämä mahdollistaa myös pikapalautuksen.
Soinin mukaan Suomi edellyttää, että Dublin-menettelyä noudatetaan.
Ei pakkotaakanjakoa
Ministerit totesivat, että Suomi ei osallistu EU-komission vaatimaan pakottavaan taakanjakoon. Suomi osallistuu kriisin hoitoon vapaaehtoisuuden pohjalta.
– EU-komission esitys pakollisuudesta ei Suomelle sovi, emmekä me sitä hyväksy. Vapaaehtoisuuden pohjalta voidaan edetä. Se on paras ja kestävä tapa edetä. Tästä ei kerta kaikkiaan tule mitään, että ihmiset vaeltavat ympäri Euroopan. Tämä pitää saada hallituksi ja kontrolliin, Soini kertoi.
– Suojelun tarve selvitetään EU:n rajalla, ja ne, joilla sitä on, päästetään eteenpäin. Ei käy, että ihmissalakuljettajat vievät ihmisiä ympäri Euroopan, ja vievät heidän rahansa, ja sitten lopulta tulee kielteinen päätös, Soini jatkoi.
– Mitä tulee sisäisiin siirtoihin, Suomi kannattaa vapaaehtoista jakoa. Olemme valmiit toimimaan jakoavaimen mukaan, mikä tarkoittaisi noin 2400 turvapaikan sisäistä siirtoa. Me emme kannata komission esitystä pakottavista siirroista, Orpo totesi.
Orpon mukaan Suomi kannattaa EU:n yhteisten käsittelykeskusten perustamista. Siellä hakemukset käsitellään mahdollisimman nopeasti. Suomi kannattaa myös voimakkaita toimia salakuljettamisen kitkemiseksi ja vaikeuttamiseksi.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita

Viikon suosituimmat

14-vuotias tyttö joutui joukkoraiskauksen uhriksi Porvoossa – poliisikansanedustaja Nieminen: Kyse on jälleen raa’asta grooming‑tapauksesta
Groomingin uhriksi joutunut lapsi nousi autoon ulkomaalaistaustaisten miesten houkuttelemana. Miehet veivät tytön syrjäiselle alueelle metsään, jossa he raiskasivat hänet.

Maahanmuuttajien haaliminen työvoimapulaan johti 300 suomalaisen potkuihin – Lehtinen: ”Pakko kysyä, mikä järki tällaisessa toiminnassa on?”
Attendo irtisanoi 300 suomalaista hoitajaa haalittuaan työvoimaa ulkomailta. - Suomessa on koko ajan pyritty ratkaisemaan ongelmia lisäämällä maahanmuuttoa. Tulos näkyy nyt karulla tapaa niin suomalaisten työntekijöiden kuin hoidettavien arjessa, sanoo perussuomalaisten kansanedustaja Rami Lehtinen.

Purra tyrmää Espoon koulusuunnitelman: ”Suomalaiset pannaan maksamaan epäonnistuneesta maahanmuutosta”
Espoossa on ryhdytty valmistelemaan toimia maahanmuuttajakoulujen ongelmien vähentämiseksi tasaamalla vieras- ja suomenkielisten määrää eri koulujen välillä. Valtiovarainministeri Riikka Purra sivaltaa somekanavillaan niitä päättäjiä jotka nyt esittävät maahanmuuton ongelmien ratkaisuksi keinotekoista koulujen oppilaaksiottoalueiden muuttamista.

Ruotsalainen tutkimuslaitos: Nuoret vierastavat yhä enemmän homoseksuaaleja sekä transihmisiä – ulkomaalaistaustaiset kaikkein kielteisimpiä
Ruotsalainen tutkimuslaitos on havainnut selvän muutoksen koululaisten asenteissa HBT-väkeä kohtaan. Oppilaat sietävät vähemmistöryhmistä kaikkein vähiten juuri nyt homoja, biseksuaaleja sekä transihmisiä. Asenteiden jyrkkyys yllätti tutkijan.

Yhdysvaltain yliopistot purkavat DEI‑käytäntöjä: ”Edes Trumpin vastustajat eivät kaipaa DEItä takaisin”
DEI‑ideologia on parhaat päivänsä nähnyt. Julkisuudessa monet ovat arvelleet näin käyneen ainakin Yhdysvalloissa, jossa useat tunnetut yritykset ovat lopettaneet julkisuushakuiset yhdenvertaisuuskampanjansa ja niihin liittyvät työtehtävät.

Espanja laillistaa puoli miljoonaa laitonta maahanmuuttajaa, pyytää heti EU:lta apua taakanjakoon – Tynkkynen: ”Kuin suoraan sosialismin oppikirjasta”
Espanjan sosialistihallitus on juuri ilmoittanut laillistavansa massiivisen määrän laittomia maahanmuuttajia, ja heti perään Espanja pyytää EU:lta apua näiden maahanmuuttajien uudelleensijoittamiseen muihin EU-maihin. Europarlamentaarikko Sebastian Tynkkynen lähettäisi tulijat veneillä takaisin Välimeren toiselle puolelle.

Oodi kielsi sananvapautta käsitelleen paneelin, vaikka sallii muut ideologiset tapahtumat – professori: ”Tämä avaa Pandoran lippaan syrjinnälle”
Hallinto-oikeus hyväksyi Helsingin kaupungin keskustakirjasto Oodin ja Helsingin yliopiston päätökset estää sananvapautta käsitellyt paneeli. Professori Jason Lepojärvi katsoo ratkaisun avaavan vaarallisen tulkintalinjan, jossa uskonnollinen neutraalius voi muuttua poissulkemisen välineeksi.

Sisäministeri Mari Rantanen: Suomen on uskallettava ottaa käyttöön Tanskan malli
Sisäministeri Mari Rantasen mukaan Suomen maahanmuutto- ja kotouttamispolitiikan suunnanmuutoksen on saatava jatkoa. Ulkomaalaisten heikko työllisyys, kasvava riippuvuus sosiaaliturvasta ja hallitsematon työperäinen maahanmuutto kuormittavat yhteiskuntaa. Ratkaisuksi Rantanen kannattaa perussuomalaisten puheenjohtajan Riikka Purran esittämää velvoittavampaa linjaa – Tanskan mallia.

Vasemmisto älähti Purran risusavottamallista, mutta fakta on, että antelias Kela-tuki passivoi maahanmuuttajia yhteiskunnan ulkopuolelle – Tanska ratkaisi ongelman, malli mahdollinen Suomessakin

Kolumni: Vihreä siirtymä meni pois muodista
Teollisuuden hätähuudot energian kalleudesta ovat saaneet Euroopan johtajat pakittelemaan aiemmasta ilmastoinnostaan, kirjoittaa perussuomalaisten poliittinen suunnittelija Juhani Huopainen.

















