Artikkeli kuva

PS ARKISTO

Hallitus haluaa nopeuttaa rikosprosesseja – oikeusministeri Leena Meri: ”Sujuvampi rikosprosessi lisää oikeudenmukaisuutta kaikille osapuolille”

26.05.2025 |17:40

Oikeusministeriö hakee keinoja rikosasioiden käsittelyn nopeuttamiseen ja oikeudenmukaisuuden parantamiseen. Virkatyönä laadittu ehdotus rikosprosessien sujuvoittamiseksi on nyt lausuntokierroksella.

Ehdotukset pohjautuvat hallitusohjelman linjauksiin kirjallisen menettelyn lisäämisestä ja läsnäolovaatimuksen keventämisestä. Tavoitteena on helpottaa esitutkintaa ja syyteharkintaa muun muassa keventämällä rikosilmoituksen kirjaamisvelvollisuutta ja lisäämällä esitutkintaviranomaisen sekä syyttäjän yhteistyötä.

– Rikosasioiden nykyistä nopeampi ja tehokkaampi käsittely viranomaisissa on erittäin tärkeää oikeusturvan kannalta. Sujuvampi rikosprosessi lisää oikeudenmukaisuutta kaikille osapuolille, korostaa oikeusministeri Leena Meri oikeusministeriön tiedotteessa.

Haasteoikeutta laajennetaan

Keskeisiin uudistuksiin kuuluu myös haasteen puhelintiedoksiannon salliminen tietyissä tilanteissa, kuten silloin, kun asia voidaan käsitellä kirjallisesti tai vastaajan poissaolosta huolimatta. Poliisin lisäksi myös haastemies voisi haastaa etsintäkuulutetun vastaajan tämän tavatessaan.

Oikeusministeriössä on käynnissä useita hankkeita rikosprosessien sujuvoittamiseksi. Lausuntokierroksella olevan ehdotuksen lisäksi selvitetään muun muassa syyteneuvottelun käytön laajentamista sekä esitutkintavelvoitteen keventämistä.

Lausuntoja voi jättää 8.8.2025 asti lausuntopalvelussa.

Suomen Uutiset


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita

Suomen uutiset logo

Oikeusministeriö selvittää eläinsuojelurikosten rangaistuksia – oikeusministeri Leena Meri: ”Eläinten hyvinvointia pidetään onneksi nykyään yhä tärkeämpänä”

26.05.2025 |13:52

Viikon suosituimmat

2.
Suomen uutiset logo

Perussuomalaisten puoluevaltuuston puheenjohtaja jyrähtää: ”Vasemmiston täytyy putsata oma pesänsä” –

29.08.2026 |20:27
3.
Suomen uutiset logo

Suomen Uutiset selvitti: Julkisuudessa vuosina 2015–2026 käsitellyissä naisiin kohdistuneissa joukkoraiskauksissa tekijät ulkomaalaistaustaisia

29.08.2026 |14:02
9.
Suomen uutiset logo

Garedew: “Opetusministeri Adlercreutz lähti mukaan Setan aivopesukampanjaan”

28.08.2026 |13:33
10.
Suomen uutiset logo

Väkivaltaisuudet puhkesivat taas Ceutassa – Espanja pyytää Frontexia apuun

29.08.2026 |11:15

Uusimmat

PS-Naiset 1/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 3/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 2/2026

Mainos kuva

Lue lisää