

Käräjäoikeuden kyltti Helsingissä / LEHTIKUVA
Selvät ja riidattomat oikeustapaukset syyttäjän ratkaistavaksi
Hallitus aikoo lisätä sakkorangaistuksia oikeusistuntojen sijaan helpoissa ja riidattomissa rikkomuksissa. Tällä pyritään keskittämään oikeuslaitoksen voimavarat vaativampiin oikeustapauksiin ja säästämään samalla yhteiskunnan varoja.
Oikeus- ja työministeri Jari Lindström (ps.) vastaanotti asiaa koskevan mietinnön torstaina. Lakien esitetään tulemaan voimaan syksyllä 2018 tai vuoden 2019 aikana.
Oikeusministeriön työryhmä ehdottaa, että syyttäjä voisi määrätä sakkorangaistuksen rikoksista, joista säädetty rangaistus on enintään yksi vuosi kuusi kuukautta vankeutta. Sakkomenettelyyn siirrettäisiin myös eräitä sellaisia rikoksia, joiden enimmäisrangaistus on kaksi vuotta vankeutta.
Sakkomenettelyyn vain, jos tulos olisi sakko
Tämä ei kuitenkaan tarkoita, että vankeuksia ryhdyttäisiin muuttamaan sakoiksi. Sakkomenettelyyn siirretään vain sellaisia tapauksia, joista olisi seurannut sakko myös oikeuden käsittelyssä. Tarkoitus on vain säätää sakko kevyemmällä menettelyllä niin, että tuomio tulee nopeammin ja yhteiskunnan kuluja säästyy.
Sakkomenettelyyn siirretään vain lähinnä riidattomia ja helppoja tapauksia, joista on yleensä tunnustus valmiina esitutkinnassa. Menettelyyn siirtyisi noin 10 000 oikeustapausta, joista noin puolet olisi rattijuopumuksia. Ajokiellon määräisi jatkossa aina poliisi. Esimerkiksi liikennerikkomus voitaisiin ratkaista sakolla joustavasti jo maantien varressa.
Sakkomenettelyn vaatimus väljenee
Esityksen mukaan sakkomenettelyn soveltamisala laajenee aika merkittävästi. Nykyisin syyttäjä voi määrätä sakkorangaistuksen rikoksesta, josta säädetty rangaistus on enintään kuusi kuukautta vankeutta. Lakia perustellaan niinkin, että nykyinen sääntely sakkomenettelyn edellytyksistä on varsin raskas ja rajoittaa myös muutoksenhakua.
Ehdotettu uudistus merkitsisi, että syyttäjä voisi selvissä ja yksinkertaisissa tapauksissa määrätä sakon muun muassa törkeästä liikenneturvallisuuden vaarantamisesta, huumausainerikoksesta, vesiliikennejuopumuksesta, ampuma-aserikoksesta ja eräistä omaisuusrikoksista. Asiassa ei tarvittaisi tuomioistuinkäsittelyä.
Sakkomenettelyyn ei ehdoteta esimerkiksi pahoinpitelyä, laitonta uhkausta eikä lapsen houkuttelemista seksuaalisiin tarkoituksiin. Asia voidaan käsitellä sakkomenettelyssä vain, jos teko on yleisen seuraamuskäytännön perusteella sakolla sovitettavissa.
Lindström: Ei sodi oikeudentajua vastaan
Lindström kiittää työryhmää yksimielisestä esityksestä, joka vastaa hallitusohjelman tavoitetta virtaviivaistaa hallintoa niin, että oikeuslaitos voi keskittyä ydintehtäviinsä.
Uusi menettely säästää yhteiskunnan varoja useita miljoonia euroja vuodessa samalla, kun oikeuden päätökset syntyvät entistä nopeammin. Samalla huolehditaan myös kansalaisten oikeusturvan toteutumisesta uudistuksen yhteydessä, mistä Lindström erikseen kiitti.
Lindström kertoo, että hallituksen oikeuspoliittinen linja tähtää rangaistusten koventamiseen joissakin asioissa. Tämä uudistus ei kuitenkaan liity näihin pyrkimyksiin. Tämä ei ole myöskään ristiriidassa kansan oikeustajun kanssa, jota oikeusministeriö myös selvittää parhaillaan.
– Uudistettuun sakkomenettelyyn tulee ainoastaan helppoja ja riidattomia tapauksia, ei sellaisia vaikeita tapauksia, jotka olisivat myös oikeustajun kannalta ongelmallisia, Lindström painottaa.
Tehdään asiat fiksummin
Myös paikalla ollut poliisin edustaja oli esityksen kannalla. Se helpottaa poliisin työtä ja tuo samalla uusia työtehtäviä, kuten kaikki ajokiellot poliisin päätettäviksi, mikä on hyvä järjestely. Myös liikenneministeriön edustaja piti rattijuopumusten siirtämistä kokonaan poliisille merkittävänä.
Helsingin käräjäoikeuden edustaja korosti, ettei järjestely muuta oikeudenkäyttöä sinänsä: sakkomenettelyyn siirtyy tapauksia, jotka ovat olleet selviä jo nyt, pääosin jo tunnustettuja tekoja. Riitaisat asiat käsitellään jatkossakin käräjäoikeudessa.
Syyttäjien edustaja korostaa, että muutos säästää syyttäjien resursseja. Asioiden käsittely nopeutuu.
– Teemme asioita entistä fiksummin, Lindström tiivisti.
Kansalaisten oikeuskäsityksiä kartoittava selvitys tekeillä
Lindström kertoo, että oikeusministeriö selvittää kansalaisten oikeustajua parhaillaan ja selvitys valmistuu kevääseen mennessä. Sen jälkeen harkitaan, miten selvityksen tuloksia sovelletaan lainsäädäntöön.
– Se on mielenkiintoinen projekti ja on merkittävää, että tällaista asiaa selvitetään Suomessa nyt ensimmäistä kertaa, Lindström korostaa.
Hän kertoo hieman myös siitä, kuinka tutkimusta tehdään.
– Ihmisille annetaan oikeustapauksesta ensin vain osa tiedoista. Sitten heille kerrotaan asioista enemmän. On mielenkiintoista havaita, kuinka ihmisten näkemys tuomion suuruudesta muuttuu, kun hän tietää asiasta enemmän – kun hän joutuu tuomarin rooliin. Esimerkiksi lehtiuutisen perusteella ihminen tietää tapauksesta vain osan, mutta tuomarit ja lautamiehet tietävät siitä paljon enemmän, mikä vaikuttaa heidän arvioonsa tuomiosta. Tämä on hyvin kiinnostavaa, Lindström sanoo.
Veli-Pekka Leskelä
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Viikon suosituimmat


Teemu Keskisarja: Suomen osuus maailman hiilipäästöistä on yksi promille ja Suomen pinta-alasta 75 prosenttia on metsää – ”Repikää siitä tieteelliset tosiasianne”
Ylen aamussa vierailleelta kansanedustaja Teemu Keskisarjalta tivattiin kantaa hallitukselta odotettavaan ilmastostrategiaan. Keskisarja totesi asian olevan hänelle yhdentekevä. - Perussuomalaisille luonnonsuojelu on luonnollinen, pyhä asia. Ilmakehäkiihkoilu sen sijaan on paholaisen keksintö. Se on EU:n anekauppaa, lähiluonnon raiskaamista ja hiilinielujen nieleskelyä. Ilmakehäkiihkon sfääreistä olisikin tehtävä paluu aidosti vihreälle metsäpolulle.

Jussi Halla-aho: ”Onko minkään median toimituksessa yhtä paljon rikollisia kuin Hesarissa?”
Eduskunnan puhemies Jussi Halla-aho jakaa X-tilillään kurinpalautusta Helsingin Sanomille. Halla-aho osallistuu näin keskusteluun tuoreesta hovioikeuden tuomiosta kahdelle Helsingin Sanomien toimittajalle niin kutsutussa Viestikoekeskus-jutussa. Hovioikeus kovensi käräjäoikeuden aiempaa tuomiota.

Nyt tuli perussuomalaisten vastaus SDP:n Razmyarin leikkauslistoihin: ”Tätäkö tarkoittaa kaiken voi tehdä reilummin?”
Perussuomalaisten eduskuntaryhmän 2. varapuheenjohtaja Miko Bergbom tyrmää sosialidemokraattien varapuheenjohtaja Nasima Razmyarin esitykset maataloustukien leikkauksista sekä veronkorotukset listaamattomille yhtiöille.

Seksuaalista väkivaltaa Saksassa torjuvat uimahallijulisteet saavat kritiikkiä – kuvissa ahdistelijoiksi esitetään valkoisia naisia ja miehiä
Kahdeksan alaikäistä tyttöä on joutunut seksuaalisen ahdistelun kohteeksi Saksan Gelnhausenin ulkouimalassa. Epäiltyinä on neljä syyrialaista miestä. Tapaus on herättänyt laajaa keskustelua Saksan uimahallien turvallisuudesta. Samalla Kölnin kaupungin uimahalleihin asennetut seksuaalisesta väkivallasta varoittavat julisteet ovat joutuneet arvostelun kohteeksi, sillä niiden katsotaan esittävän ahdistelijoina sellaisia ryhmiä, jotka tilastojen mukaan syyllistyvät näihin tekoihin kaikkein harvimmin.

PS-ministeriryhmän tiedotustilaisuus klo 15.30 alkaen (suora lähetys)

Pieni- ja keskituloisille tulossa merkittävät veronalennukset, ostovoima paranee – Purra: ”Tällaisia veronalennuksia ei ole nähty vähään aikaan”
Perussuomalaisten ministeriryhmän kesäkokouksessa tänään puhunut valtiovarainministeri Riikka Purra kertoi jo lausunnoilla olevista verotoimista. Tavan palkansaajalle on jäämässä kukkaroon selvästi enemmän käyttövaraa veronalennusten myötä.

Purra: Väestönmuutos ei ole salaliittoteoriaa tai äärioikeistolaista – ”Tilastot kertovat armottomasti, kuinka ulkomaalaisväestö lisääntyy ja kasvaa, suomalaisväestö ei”
Perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra listaa X:ssä, miksi puolue puhuu niin paljon Suomen demografisista muutoksista.

Festariesiintyjä huusi kuolemaa israelilaisille – brittiyleisö huusi innoissaan mukana
Glastonburyn festivaaleilla rap-esiintyjä huusi kuolemaa israelilaisille ja toivoi Allahin nimissä Palestiinan vapautuvan. Pääministeri ja monet muut poliitikot ovat tuominneet vihapuheen. BBC myöntää rikkoneensa omia vihapuheen vastaisia ohjeitaan lähettäessään keikan suorana lähetyksenä. Rap-duon Yhdysvaltain kiertue peruuntuu, koska heidän viisuminsa peruutettiin.

Teemu Keskisarja: Seuraavalla hallituskaudella osa Yle-verosta pitää ohjata riippumattomille ja puolueettomille medioille
Perussuomalaisten 1. varapuheenjohtaja Teemu Keskisarja esittää Yleisradion kutistamista siten, että seuraavalla hallituskaudella osa Yle-verosta ohjattaisiinkin riippumattomille ja puolueettomille medioille. - Yle-veron maksajat jatkossa valitkoot itse rahoituskohteita omissa veroilmoituksissaan, Keskisarja linjaa.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 2/2025

Lue lisää
PS Naiset 1/2025

Lue lisää