Hallitussekoilu jatkuu Ruotsissa: Vasemmistopuolue asettaa ehtoja demarien Löfvenin tukemiselle

14.01.2019 |22:05

Ruotsin hallitusratkaisu viivästyy jälleen. Avainasemassa oleva vasemmistopuolue ei suostu tukemaan sosialidemokraatti Stefan Löfveniä ilman ehtoja. Näin ilmoitti vasemmistopuolueen puheenjohtaja Jonas Sjöstedt. Ilmassa on iltalypsyn makua, sillä Löfven tarvitsee vasemmistopuolueen tuen saadakseen uuden hallituksensa päätöksille enemmistön tuen valtiopäivillä.

Ruotsin valtiopävillä edustettuina olevien puolueiden puheenjohtajat ovat tänään tavanneet parlamentin puhemiehen, maltillisen kokoomuksen Andreas Norlénin. Hänen tehtävänsä on esittää, kenet hän asettaa ehdolle pääministeriksi valtiopäivien äänestykseen ensi keskiviikkona. On myös mahdollista, että äänestyy siirtyy pidettäväksi myöhemmin.

Vasemmistopuolueen johtaja Jonas Sjöstedt piti lehdistötilaisuuden heti tapaamisen jälkeen. Hän kierteli ja kaarteli muotoillessaan puolueensa kannanottoa hallitustilanteeseen. Vasemmistopuolue haluaa toki nähdä Stefan Löfvenin pääministerinä, mutta ilman ehtoja tämä ei onnistu. Sjöstedt ei osaa sanoa tarkalleen mitä puolue haluaa, ”se ratkeaa neuvotteluissa Löfvenin kanssa”.

Sosiaalidemokraattien ja ympäristöpuolueen mahdollinen vähemmistöhallitus on viikonlopun aikana saanut jo keskustan ja liberaalien tuen.

Vasemmistopuoluetta hiertää se, että demarien, ympäristöpuolueen, keskustan ja liberaalien yhteisessä julkilausumassa vasemmistopuolue jätettiin vaille minkäänlaista vaikutusvaltaa uuden hallituksen linjauksiin.

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

2.
Suomen uutiset logo

Kolumni: Seta on totalitaarinen järjestö

09.03.2026 |14:01
3.
Suomen uutiset logo

Sofia Virran somessa TPS-hyökkääjään kohdistama painostus ei tuottanut tulosta – Virta saikin itse lähteä TPS:n hallituksesta, TPS korostaa, että organisaation ei tulisi kääntyä pelaajiaan vastaan

10.03.2026 |12:06
4.
Suomen uutiset logo

Virallinen ilmiantolinja avautuu Tampereella: Pian voit kannella naapurisi rasistisesta tuijotuksesta – perussuomalaisedustajat tyrmäävät idean

13.03.2026 |12:32
5.
Suomen uutiset logo

Turun Seta väläyttää lakimuutosta vastatoimena jääkiekkoilijalle, joka kieltäytyi pelaamasta Pride-väreissä

09.03.2026 |13:07
8.
Suomen uutiset logo

Shokkihavainto Ison-Britannian täytevaaleista: Vihervasemmisto liittoutui härskisti muslimien kanssa muuta kansaa vastaan

14.03.2026 |11:00
10.
Suomen uutiset logo

Ex-valtiovarainministeri Suvi-Anne Siimes: Maahanmuuttajilla liian helppo tie Kelan eläkkeille

10.03.2026 |14:50

Uusimmat

Perussuomalainen 1/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 4/2025

Mainos kuva

Lue lisää