Heinonen (kok.): Keskioluen kielto lisäisi kaljarallia

24.07.2013 |12:43

Kokoomuksen kansanedustaja Timo Heinonen ei usko, että kaljan hinnankorotus ja siirto Alkon hyllyyn ratkaisisi Suomen alkoholiongelmaa.

Peruspalveluministeri Susanna Huovinen (sd.) kaavaili äskettäin keskioluen siirtämistä Alkon monopolituotteeksi Ilta-Sanomien haastattelussa.

– Näen silmissäni saman Viron kaljarallin vain kiihtyvänä ilmiönä ja ne Hiacet täynnä olutta, siideriä ja lonkeroa. Väkevistä puhumattakaan, Heinonen kirjoittaa blogissaan.

– Meillä on lukuisia esimerkkejä toisenlaisen alkoholipolitiikan maista missä meidänlaista ongelmaa ei ole. Tässäkin keskustelussa siis pitäisi palata lähtöpisteeseen ja keskustella siitä ”Miksi Jeppe juo?”, Heinonen toteaa. http://www.timoheinonen.fi/index.php?page=blogi

 

 

Veli-Pekka Leskelä


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

4.
Suomen uutiset logo

Tilintarkastaja ei pysty vahvistamaan kahden islamilaisen säätiön rahaliikennettä — Samat puutteet kahtena vuotena peräkkäin

28.09.2026 |13:03
8.
Suomen uutiset logo

Maahanmuuttajien työttömyys paisuu Helsingissä – silti vihreiden Soininvaara ja elinkeinoelämä vaativat lisää väkeä ulkomailta

29.09.2026 |17:20

Uusimmat

Lue uusin: PS-lehti 4/2026

Mainos kuva

Lue lisää

PS-Naiset 2/2026

Mainos kuva

Lue lisää

PS-Naiset 1/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Lähetä uutisvinkki:

toimitus@perussuomalaiset.fi