Helsingin piispa ei tuomitsisi Räsästä

15.07.2013 |14:42

Helsingin piispan Irja Askolan mielestä kirkon ei tarvitse tuomita sisäministeri Päivi Räsäsen (kd.) kohuja aiheuttaneita puheita. Hän kertoi näkemyksestään Ylen Ykkösaamussa.

Arkkipiispa Kari Mäkinen sanoutui irti Räsäsen näkemyksistä, mutta monet vaativat kirkolta vielä selkeämpää puuttumista Räsäsen puheisiin.
– Onneksi meillä on kirkko, joka ei enää lähde jakamaan tällaisia tuomiota. Kyllä ihmisillä on oikeus olla jotakin mieltä, mutta aika monesta hänen (Räsäsen) mielipiteestään olen itse vahvasti eri mieltä, Askola sanoi.
Irja Askolan omasta toiminnasta virisi keväällä konservatiivien pakoa kirkosta, kun hän siunasi homoseksuaalisen pariskunnan lähetystyöhön. Kirkosta on paennut viime aikoina sekä konservatiivista että liberaalia väkeä protestina toisen äärisuunnan ilmenemisestä kirkon toiminnassa.

 

Veli-Pekka Leskelä


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

1.
Suomen uutiset logo

Perussuomalaiset vaativat Turun jättimoskeijan tonttivarauksen eväämistä – Junnila varoittaa ulkomaisesta rahoituksesta ja poliittisesta islamista

27.10.2026 |12:49
3.
Suomen uutiset logo

Ilhan Omar: ”En tietääkseni nainut veljeäni” – kansanedustajan epäillään esiintyneen väärällä nimellä koko uransa ajan

26.10.2026 |10:07
6.
Suomen uutiset logo

Työeläkkeet ovat lakisääteistä vakuutuspohjaista sosiaaliturvaa ja kuuluvat julkiseen talouteen – siksi ne kuuluvat myös perussuomalaiseen säästöpakettiin

24.10.2026 |12:00
8.
Suomen uutiset logo

Junnila lataa suorat sanat ay-ekonomistille: ”Eivät kai ulkomaiset osaajat sosiaaliturvan vuoksi Suomeen tule?”

23.10.2026 |17:29
9.
Suomen uutiset logo

SDP:n eduskuntavaaliehdokas heittää lokaa ministerin päälle syyllistävällä kuvamanipulaatiolla – vaatii samaan aikaan stoppia eriarvoistumiselle

27.10.2026 |14:11

Uusimmat

Lue uusin: PS-lehti 4/2026

Mainos kuva

Lue lisää

PS-Naiset 2/2026

Mainos kuva

Lue lisää

PS-Naiset 1/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Lähetä uutisvinkki:

toimitus@perussuomalaiset.fi