Artikkeli kuva

Lehtikuva Jaakko Avikainen

Viikon 16/2014 luetuin

Homotaiteilija jääkäriliikettä tärkeämpi?

14.04.2014 |18:26

KOLUMNI | Postimerkeillä on vuosikymmenien aikana muistettu hyvin monenlaisia asioita ja ihmisiä. Hyvä niin, sillä merkittävät asiat ja ihmiset ansaitsevat sen arvostuksen mikä postimerkinkin kautta tulee.

Mielestäni myös seksuaaliset vähemmistöt voivat saada oman postimerkin. Silti suhtaudun varauksella homman järkevyyteen, sillä monissa maissa homoihin suhtaudutaan todella kielteisesti.

Jos nyt esimerkiksi ulkoministeriö lähettää johonkin tiukkakantaiseen islamilaiseen maahan postia, joissa on homopostimerkki, niin se voi aiheuttaa jyrkkääkin paheksuntaa. Siksi voidaan kysyä, että onko sellainen järkevää.

Aikoinaan postimerkkiä ehdotettiin maamme itsenäistymiseen erittäin merkittävästi vaikuttaneelle jääkäriliikkeelle, koska liikkeen synnystä tulee tänä vuonna kuluneeksi tasan sata vuotta. Posti kuitenkin päätti, että jääkäriliike ei ansaitse postimerkkiä.

Tässä yhteiskunnassa on paljon asioita, joita punnitaan keskenään joskus hyvinkin erilaisten asioiden merkitystä.

Väistämättä myös tässä tapauksessa posti/Itella otti kantaa. Valtion sataprosenttisesti omistaman yhtiön mielestä homotaiteilija on tärkeämpi kuin tämän maan itsenäistymiseen keskeisesti vaikuttanut kansanliike.

Mielestäni posti voisi perua päätöksensä jääkäriliikkeen osalta. Posti on sen velkaa jääkäriliikkeelle, tälle maalle ja sen kansalle.

Kuva: Jääkärilippu jääkäriliiton toimiston seinällä.

Reijo Tossavainen
kansanedustaja (ps.)


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

1.
Suomen uutiset logo

Sofia Virta sai iltapäivälehdiltä toivomansa faktantarkistuksen – tulos tuskin miellyttää

16.09.2025 |19:25
2.
Suomen uutiset logo

IL-kohuselvitys avasi vieraskielisille syydettävää massiivista Kela-rahamäärää, mutta kokonaisuus on vielä tuplaten pahempi – Purra: ”Kansalaisuusperusteinen sosiaaliturva vääjäämätön”

13.09.2025 |10:00
3.
Suomen uutiset logo

Yleisradiolta meni kaikki pieleen Lontoon suurmielenosoituksen uutisoinnissa

16.09.2025 |09:20
4.
Suomen uutiset logo

Oliko Lontoon jättimäisellä maahanmuuton vastaisella marssilla 100 000 vai miljoona mielenosoittajaa – katso video ja arvioi itse

15.09.2025 |09:21
5.
Suomen uutiset logo

Kolmannen sektorin poliittisiin hillotolppiin hupenee useita kymmeniä miljoonia euroja veronmaksajien rahaa – helsinkiläinen PS-varavaltuutettu keräsi järkyttävän listan

12.09.2025 |09:10
6.
Suomen uutiset logo

Turistit ottivat oikeuden omiin käsiinsä ja työnsivät laittomat maahantulijat takaisin merelle – katso video!

17.09.2025 |14:55

Uusimmat

Perussuomalainen 2/2025

Mainos kuva

Lue lisää