HS-gallup: Perussuomalaiset on nyt suurin puolue

06.05.2019 |16:43

Kaikki vanha järjestys suomalaisessa puoluekentässä on nyt murtumassa. Pitkään puhuttiin kolmesta suuresta puolueesta, ja nytkin on selkeä kärkikolmikko, joskaan ei se totuttu. Perussuomalaisten kannatus on HS-gallupin mukaan suurin, kokoomus tulee toisena ja hallitusta kokoava Sdp on jäänyt kolmanneksi. ”Keskisuuria” puolueita on kaksi, vihreät ja keskusta, ja tässä mittauksessa juuri tässä järjestyksessä.

Perussuomalaisten kannatus on nyt 18,7 prosenttia, kun vaaleissa puolue sai 17,5 prosenttia annetuista äänistä ja jäi niukasti toiseksi. Kokoomusta kannattaa nyt 17,1 prosenttia suomalaisista, eli se on pysynyt vaalituloksen tasolla. Sdp:n alamäki taas on jatkunut ja kannatus on nyt enää 16,9 prosenttia.

Pienempien puolueiden kannatuskäyrät eivät näytä merkittäviä muutoksia. Sinisten kannatus on enää puoli prosenttia, Hjallis Harkimon Liike Nyt kiusaa kokoomusta 2,5 prosentin kannatuksella.

Perussuomalaiset ehti olla kannatuskärjessä hetken aikaa jo vuoden 2011 jytkyn jälkimainingeissa. Ehkä ennennäkemättömintä nyt tehdyssä puoluekyselyssä onkin keskustan kannatuksen vajoaminen vielä vaalipäivästäkin. Kahdeksan vuotta sitten keskusta sai vaaleissa vain 15,76 prosentin kannatuksen ja jäi nuolemaan haavojaan oppositioon yhdessä perussuomalaisten kanssa. Se kuitenkin nousi Juha Sipilän luotsaamana vaalivoittajaksi ja pääministeripuolueeksi vuonna 2015.

Syntyykö taas häviäjien hallitus?

Nyt keskusta romahti vaaleissa 13,8 prosenttiin, josta voisi ajatella olevan vain yksi tie – ylöspäin. Totuus on kuitenkin toinen. Kannatus painui heti vaalipäivän jälkeen alkaneella mittausjaksolla 12,7 prosenttiin, sijalle 5.

Helsingin Sanomien politiikan toimittaja Marko Junkkari muistuttaa kommenttijutussaan, että keskustan eduskuntaryhmässä on viime päivinä virinnyt ilmeisen vahva näkemys siitä, että puolue voisi vaalitappiosta huolimatta mennä hallitukseen. HS-gallupin madonluvut keskustalle saattavat kuitenkin sammuttaa puolueessa viime päivinä virinneet hallitushalut, Junkkari arvioi.

 

Suomen Uutiset


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

1.
Suomen uutiset logo

Maahanmuuttajaperheelle yli 4 000 euroa puhtaana käteen – Lehtinen: Tuollaisiin palkkasummiin on haastavaa päästä suomalaisellekin

11.09.2025 |16:14
2.
Suomen uutiset logo

IL-kohuselvitys avasi vieraskielisille syydettävää massiivista Kela-rahamäärää, mutta kokonaisuus on vielä tuplaten pahempi – Purra: ”Kansalaisuusperusteinen sosiaaliturva vääjäämätön”

13.09.2025 |10:00
4.
Suomen uutiset logo

Sofia Virta sai iltapäivälehdiltä toivomansa faktantarkistuksen – tulos tuskin miellyttää

16.09.2025 |19:25
5.
Suomen uutiset logo

Yleisradiolta meni kaikki pieleen Lontoon suurmielenosoituksen uutisoinnissa

16.09.2025 |09:20
6.
Suomen uutiset logo

Nuori ukrainalaisnainen tapettiin julmasti Yhdysvalloissa – vasemmistolaiset huolissaan rasismista

10.09.2025 |13:06
7.
Suomen uutiset logo

Kolmannen sektorin poliittisiin hillotolppiin hupenee useita kymmeniä miljoonia euroja veronmaksajien rahaa – helsinkiläinen PS-varavaltuutettu keräsi järkyttävän listan

12.09.2025 |09:10
8.
Suomen uutiset logo

Oliko Lontoon jättimäisellä maahanmuuton vastaisella marssilla 100 000 vai miljoona mielenosoittajaa – katso video ja arvioi itse

15.09.2025 |09:21

Uusimmat

Perussuomalainen 2/2025

Mainos kuva

Lue lisää