Artikkeli kuva

LEHTIKUVA

HS: Kyllönen selvittäisi arktisen jäänmurron yksityistämisen

15.10.2013 |14:50

Liikenneministeri Merja Kyllönen (vas.) ehdottaa arktisen jäänmurron yksityistämisen selvittämistä. Hänen mukaansa toiminnassa on olemassa riskit, jotka voivat pahimmassa tapauksessa kaatua veronmaksajien syliin.

– Tämä pitää selvittää, Kyllönen sanoi.

Asiasta kertoi Helsingin Sanomat.

Kyllönen vaati viikonloppuna blogissaan myös tilintarkastusta Arctica Shippingille, jotta väitteet ylihinnasta Itämeren jäänmurtamisesta tarkistettaisiin. HS:lle hän totesi, ettei kyse ole hänen epäluottamuksestaan yhtiötä kohtaan.

– Pitkään julkisuudessa velloneet väitteet pitää tarkistaa, Kyllönen sanoi. Hän puhui Autotuottajien AT:n Vaikuttajien autoakatemiassa Helsingissä.

 

PS VERKKOTOIMITUS


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

4.
Suomen uutiset logo

Saksa tekee Uniperilla miljardivoitot – Suomalaisten sijoitustusmiljardit taas kerran taivaan tuuliin

27.05.2026 |12:15
7.
Suomen uutiset logo

BBC kertoi köyhistä isistä, jotka myyvät 5- ja 7-vuotiaita tyttäriään – tyttöjen kohtalo lapsimorsiamina jäi kertomatta

22.05.2026 |16:07

Uusimmat

Perussuomalainen 3/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 2/2026

Mainos kuva

Lue lisää