HS: Teknologiateollisuus aloittaa yt-neuvottelut

28.08.2013 |13:59

Teknologiateollisuus ry näyttää malliatyömarkkinoille laman selättämisessä. Se aloittaa yt-neuvottelut tuotannollis-taloudellisista syistä ja vähentää ilmeisesti yhdeksän työntekijää noin sadasta. Asiasta kertoi ensimmäiseksi Helsingin Sanomat.

Teknologiateollisuus ry on Suomen merkittävin työnantajajärjestö. Se aloittaa neuvottelut seuraavasta työehtosopimuksesta ensi perjantaina. Samaan aikaan neuvotellaan myös tupon aikaansaamisesta.

 

PS VERKKOTOIMITUS


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

5.
Suomen uutiset logo

Suomi perui pään leikkaamisella uhkailleiden irakilaiskaksosten oleskeluluvat, mutta palautuskielto estää karkotuksen – Antikainen: ”Pelottavaa, mihin sokea ideologia johtaa”

25.03.2026 |18:09
9.
Suomen uutiset logo

Aittakumpu: Suomi tarvitsee vahvan herätyksen – ”On aika lopettaa suomalaisuuden ja arvojemme häpeäminen ja vähättely”

28.03.2026 |13:07
10.
Suomen uutiset logo

Laittomasti maassa oleskelevien palautusasetus eteni EU-parlamentissa – Sebastian Tynkkynen tyytyväinen, Li Andersson pettyi

26.03.2026 |15:17

Uusimmat

Perussuomalainen 2/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 1/2026

Mainos kuva

Lue lisää