Ihalainen perää työllisyyssopimusta

23.07.2013 |16:42

Työministeri Lauri Ihalainen (sd.) vaatii työllisyyssopimuksen solmimista. Hän perustelee vaatimustaan tuoreilla työllisyysluvuilla.

– Tässä tilanteessa tarvitaan työllisyysbudjettia ja kokoavaa työmarkkinaratkaisua. Kun vienti ei vedä talouskriisin takia, kotimaista kulutusta on ylläpidettävä, Ihalainen sanoo Demokraatissa.
Työllisyysaste on nyt hieman suurempi kuin viime vuonna eli 72,1 prosenttia. Nousua on vain 0,4 prosenttiyksikköä. Sitä nostaa kuitenkin myös työvoiman poistuminen työmarkkinoilta suurten ikäluokkien mukana.
– Hallituksen on koottava työllisyys- ja elvytyspaketti, jolla työttömyys voidaan kääntää laskuun. Lisäbudjetin yhteydessä on löydettävä nopeita toimia, joilla työllisyysastetta voidaan nostaa, Ihalainen sanoo.
Hän mainitsee keinoiksi homekoulujen korjaamisen, kohtuuhintaisten asuntojen rakentamisen ja tie- ja raideverkoston kunnostamisen. Hän vaatii myös työllisyysrahoihin 30 prosentin korotusta budjettiriihessä.

 

Veli-Pekka Leskelä


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

2.
Suomen uutiset logo

Oulun valtuusto lakkauttaa kouluja rahanpuutteen takia, mutta pitää kiinni kalliista ilmastotavoitteestaan – Aittakumpu: ”Kyllä on arvot pahasti vinossa”

06.04.2026 |10:00
5.
Suomen uutiset logo

Yhdenvertaisuusvaltuutettu haluaa avata itärajan – Antikainen: Suljetaan koko pulju ja säästetään kolme miljoonaa

08.04.2026 |15:11
6.
Suomen uutiset logo

Kirkkopalvelut ry:lle yli 11 miljoonaa euroa avustuksia, valtaosa toiminnan kuluista palkkoihin – puheenjohtajana kokoomuksen kansanedustaja

07.04.2026 |09:31
9.
Suomen uutiset logo

Johdateltu viestintä hämmentää – konsulttien käsikirjan opit ohjaavat keskustelua datakeskuksesta Mikkelissä

04.04.2026 |09:48
10.
Suomen uutiset logo

Ministeri Lulu Ranne: Ilmastolaki on susi ja niin on sen arviointikin

07.04.2026 |18:44

Uusimmat

Perussuomalainen 2/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 1/2026

Mainos kuva

Lue lisää