Ihalainen selvittää Ruotsin potkumallia

13.06.2013 |14:54

Työministeri Lauri Ihalainen (sd.) selvittää Ruotsissa käytössä olevan potkumallin vaikutuksia. Ruotsissa irtisanotaan aina ensin työntekijät, jotka ovat tulleet työpaikalle viimeisinä.

– Olemme hankkineet tietoa tästä Ruotsin-mallista ja sen vaikuttavuuksista. Asiaa työstetään parhaillaan, Ihalainen kertoo Nykypäivässä.

Ideana olisi suitsia työmarkkinoiden ikäsyrjintää, joka sortaa etenkin vanhimpia työntekijöitä. Mutta ajatus ei ole ongelmaton: Ihalainen on huolissaan nuorten ja ikääntyneiden työntekijöiden välille mahdollisesti syntyvästä vastakkainasettelusta.

– Missään tapauksessa ei saisi asettaa vastakkain yli kuusikymppisiä ja nuorten ensimmäisen työpaikan saantia.

Ihalainen muistuttaa, että eri alojen sopimuksissa on jo vastaavia järjestelyitä, vaikka lakisääteisyys vielä puuttuukin.

 

ps verkkotoimitus


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

1.
Suomen uutiset logo

Jussi Halla-aho: Jos ihminen muuttaa savimajasta tänne kerrostaloon länsimaisen elintason piiriin ilman että tarvitsee panna tikkua ristiin, niin kyllä se on aika ruhtinaallinen vaihtoehto

23.06.2025 |12:11
4.
Suomen uutiset logo

Halla-aho: Venäjä on valtioksi naamioitunut huoltoasema, mutta Kiina on aivan toista luokkaa ja systeemitason uhka

21.06.2025 |11:54
6.
Suomen uutiset logo

Antikainen: Vasemmisto vaikenee, kun suomalainen veronmaksaja maksaa punamaalin jäljet

19.06.2025 |13:52
9.
Suomen uutiset logo

Professori: Jaettu inho länttä kohtaan yhdistää woke-liikkeen ja islamistit

24.06.2025 |08:19

Uusimmat

PS Naiset 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää