IL: Jaakonsaari syyttää miehiä SDP:n ahdingosta: ”Missä miehet ovat?”

13.09.2013 |16:41

SDP:n europarlamentaarikko ja veteraanipoliitikko Liisa Jaakonsaari kääntää syyttävän katseensa miehiin päin SDP:n ahdingossa. Kun puolueen väitetään naisistuneen liikaa, syyttääkin hän miehiä nössöiksi.

– Sanotaan, että naisia on (puolueessa) liikaa. Katinkontit, parahtaa Jaakonsaari ja kysyy, missä ovat puolueen miehet. Sdp:n 15 prosentin tasolle romahtanut kannatus johtuu isolta osin siitä, että puolueen kannatus on laskenut erityisesti miesten keskuudessa, Strasbourgissa Jaakonsaaren kohdannut Iltalehti kirjoittaa.

Jaakonsaarta sapettaa jopa miespuolisten demariministerien vaisuus: valtiomiehen arvostusta nauttiva työministeri Lauri Ihalainen (sd.) on ”nynnerömäisesti” jättänyt kokoomuksen haastamatta työelämän kysymyksissä. Sen sijaan kokoomuksen puheenjohtaja, pääministeri Jyrki Katainen saa Jaakonsaareltakin rivien välistä pitkin hampain tunnustusta siitä, että hän onnistui lanseeraamaan kokoomuksen ”työväenpuolueeksi”, jolla kokoomusjohtaja riisui Sdp:n aseista sen omimmalla kentällä, Iltalehti kirjoittaa.

Jaakonsaari toimi itse työministerinä Paavo Lipposen (sd.) ensimmäisessä hallituksessa.

ps verkkotoimitus


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

1.
Suomen uutiset logo

Autojätti tekee täysäännöksen: Sähköautot jäihin – ”Etäännyimme monien autonostajien todellisista tarpeista”

10.02.2026 |10:09
2.
Suomen uutiset logo

Media puolusti olympiakultaa naisten sarjassa voittanutta algerialaisnyrkkeilijää ja leimasi epäilijät kiusaajiksi – Antikainen: ”Totuus Imane Khelifistä on nyt julki”

11.02.2026 |14:41
3.
Suomen uutiset logo

Antifan aktivisti tuomittiin kahdeksan vuoden vankeuteen osallisuudesta ”vasarajengin” pahoinpitelyihin Budapestissa – vasemmistomepit: ”Demokraattinen velvollisuus”

09.02.2026 |10:47
4.
Suomen uutiset logo

Ilouutisia maailmalta – Tynkkynen: Saudi-Arabian ja Somalian puolustussopimus romuttaa somalien turvapaikkaperusteet Euroopassa

11.02.2026 |15:35
5.
Suomen uutiset logo

Empatiafanatismi paisuu Tampereella – intersektionalismia ja etnistä erityiskohtelua yritetään nyt ujuttaa kouluihin

09.02.2026 |17:26

Uusimmat

Tule freelance-toimittajaksi Suomen Uutisiin

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 1/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 4/2025

Mainos kuva

Lue lisää