

MATTI MATIKAINEN
Immonen: Suomen tuettava Katalonian itsenäistymistä
Eduskunnassa käytiin keskustelua hallituksen esityksestä eduskunnalle valtion talousarvioksi vuodelle 2018. Ulkoministeriön hallinnonalasta keskusteltaessa perussuomalaisten kansanedustaja Laura Huhtasaari kysyi ulkoministeri Timo Soinilta (sin.) Suomen hallituksen linjaa Katalonian itsenäistymisprosessiin.
Soini totesi keskustelussa Suomen jättävän tällaiset asiat jokaisen maan itsensä päätettäväksi, eikä hallitus ota asiaan kantaa.
Hallituksen linja vastuuton
Perussuomalaisten kansanedustaja Olli Immosen mukaan Suomen hallituksen linja on vastuuton.
– Pohjois-Espanjassa sijaitseva Katalonia aikoo äänestää itsenäisyydestään 1.10.2017. Espanjan valtio vastustaa itsenäistymisprosessia voimakkaasti ja on lähettänyt suuren määrän poliiseja estämään äänestystä. Lisäksi espanjalaiset viranomaiset ovat pidättäneet toistakymmentä katalonialaista poliitikkoa näiden ilmaistua tukensa Katalonian itsenäistymisen puolesta. On käsittämätöntä, että Suomen hallitus ummistaa silmänsä näiltä epäoikeudenmukaisilta toimilta, Immonen toteaa.
– Yhdistyneiden kansakuntien KP- ja TSS-sopimusten mukaan kaikilla kansoilla on itsemääräämisoikeus. Tämän oikeuden nojalla ne määräävät vapaasti poliittisen asennoitumisensa ja harjoittavat vapaasti taloudellisten, sosiaalisten ja sivistyksellisten olojensa kehittämistä. Nämä ihmisoikeussopimukset määrittelevät pitkälti kansainvälisen oikeuden perustaa.
Kansan ääntä ei voi jättää huomiotta
Immosen mukaan Suomen hallituksen tulisi tuomita ääneen katalonialaisiin poliitikkoihin kohdistunut epäoikeudenmukainen kohtelu sekä tuettava Kataloniaa itsenäistymisprosessissa ja oltava valmis tunnustamaan Katalonian itsenäisyys. Tätä vaativat kansainvälisen demokratian tukeminen, perustavanlaatuiset ihmisoikeussopimukset sekä kansainvälinen solidaarisuus.
Katalonian parlamentti äänesti 8.11.2015 maansa itsenäisyyden puolesta. Vuonna 2014 järjestetyssä epävirallisessa kansanäänestyksessä peräti 80,76 % äänestäjistä kannatti Katalonian itsenäisyyttä.
– Katalonialaiset ovat lausuneet useaan kertaan ”kyllä” itsenäisyydelle. Kansan ääntä ei voi jättää huomiotta näin merkittävässä asiassa. Suomen hallituksen on tunnustettava kansansuvereniteetti jokaiselle kansalle, joka on ilmaissut demokraattisesti tahtonsa astua itsenäisten kansakuntien joukkoon. Kansanvalta ja oikeudenmukaisuus vaativat sitä.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita

Viikon suosituimmat

Teemu Keskisarjan kolumni: Niin mikä salaliittoteoria, ministeri Adlercreutz?

Teemu Keskisarja: Suomen osuus maailman hiilipäästöistä on yksi promille ja Suomen pinta-alasta 75 prosenttia on metsää – ”Repikää siitä tieteelliset tosiasianne”
Ylen aamussa vierailleelta kansanedustaja Teemu Keskisarjalta tivattiin kantaa hallitukselta odotettavaan ilmastostrategiaan. Keskisarja totesi asian olevan hänelle yhdentekevä. - Perussuomalaisille luonnonsuojelu on luonnollinen, pyhä asia. Ilmakehäkiihkoilu sen sijaan on paholaisen keksintö. Se on EU:n anekauppaa, lähiluonnon raiskaamista ja hiilinielujen nieleskelyä. Ilmakehäkiihkon sfääreistä olisikin tehtävä paluu aidosti vihreälle metsäpolulle.

Jussi Halla-aho: ”Onko minkään median toimituksessa yhtä paljon rikollisia kuin Hesarissa?”
Eduskunnan puhemies Jussi Halla-aho jakaa X-tilillään kurinpalautusta Helsingin Sanomille. Halla-aho osallistuu näin keskusteluun tuoreesta hovioikeuden tuomiosta kahdelle Helsingin Sanomien toimittajalle niin kutsutussa Viestikoekeskus-jutussa. Hovioikeus kovensi käräjäoikeuden aiempaa tuomiota.

Seksuaalista väkivaltaa Saksassa torjuvat uimahallijulisteet saavat kritiikkiä – kuvissa ahdistelijoiksi esitetään valkoisia naisia ja miehiä
Kahdeksan alaikäistä tyttöä on joutunut seksuaalisen ahdistelun kohteeksi Saksan Gelnhausenin ulkouimalassa. Epäiltyinä on neljä syyrialaista miestä. Tapaus on herättänyt laajaa keskustelua Saksan uimahallien turvallisuudesta. Samalla Kölnin kaupungin uimahalleihin asennetut seksuaalisesta väkivallasta varoittavat julisteet ovat joutuneet arvostelun kohteeksi, sillä niiden katsotaan esittävän ahdistelijoina sellaisia ryhmiä, jotka tilastojen mukaan syyllistyvät näihin tekoihin kaikkein harvimmin.

Nyt tuli perussuomalaisten vastaus SDP:n Razmyarin leikkauslistoihin: ”Tätäkö tarkoittaa kaiken voi tehdä reilummin?”
Perussuomalaisten eduskuntaryhmän 2. varapuheenjohtaja Miko Bergbom tyrmää sosialidemokraattien varapuheenjohtaja Nasima Razmyarin esitykset maataloustukien leikkauksista sekä veronkorotukset listaamattomille yhtiöille.

PS-ministeriryhmän tiedotustilaisuus klo 15.30 alkaen (suora lähetys)

Pieni- ja keskituloisille tulossa merkittävät veronalennukset, ostovoima paranee – Purra: ”Tällaisia veronalennuksia ei ole nähty vähään aikaan”
Perussuomalaisten ministeriryhmän kesäkokouksessa tänään puhunut valtiovarainministeri Riikka Purra kertoi jo lausunnoilla olevista verotoimista. Tavan palkansaajalle on jäämässä kukkaroon selvästi enemmän käyttövaraa veronalennusten myötä.

Teemu Keskisarja: Seuraavalla hallituskaudella osa Yle-verosta pitää ohjata riippumattomille ja puolueettomille medioille
Perussuomalaisten 1. varapuheenjohtaja Teemu Keskisarja esittää Yleisradion kutistamista siten, että seuraavalla hallituskaudella osa Yle-verosta ohjattaisiinkin riippumattomille ja puolueettomille medioille. - Yle-veron maksajat jatkossa valitkoot itse rahoituskohteita omissa veroilmoituksissaan, Keskisarja linjaa.

Hallitus korjaa terveydenhuoltoa: Silmälääkärille pääsee nyt helpommin ja silmälasien uusimisesta tulee monelle halvempaa
Aikaisemmin optikot eivät ole voineet määrätä silmälaseja henkilöille, joille on tehty silmäleikkaus, vaan asiakas on jouduttu ohjaamaan silmälääkärin vastaanotolle. - Muutos lyhentää jonoja silmälääkäreille ja on tervetullut tilanteessa, jossa silmälääkäreistä on pula valtakunnallisesti, kertoo sosiaali- ja terveysministeri Kaisa Juuso.

Purra: Väestönmuutos ei ole salaliittoteoriaa tai äärioikeistolaista – ”Tilastot kertovat armottomasti, kuinka ulkomaalaisväestö lisääntyy ja kasvaa, suomalaisväestö ei”
Perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra listaa X:ssä, miksi puolue puhuu niin paljon Suomen demografisista muutoksista.