

Isis julkaisee Dabiq-nimistä propagandalehteä verkossa. / Youtube
Isis ja nuoret miehet – ”Aivopesu on helppoa”
KOLUMNI | Miten muinaiseen uskontotulkintaan perustuva Isis pystyy manipuloimaan länsimaissa asuvia nuoria aatteensa taakse?
Edustaako Isis islamia? Vastaus ei ole yksiselitteinen. Moni maailmanlaajuinen muslimijärjestö kiistää asian jyrkästi. Ovatpa monet imaamit antaneet fatwojakin Isisiä vastaan. Asia selittynee ainakin osaksi sillä, että ultrakonservatiivinen Isis pitää maltillisempia muslimeja harhaoppisina ja siksi vihollisinaan. Yhdysvaltain presidentti Barack Obama puolestaan kieltäytyy kutsumasta Isisiä edes uskonnolliseksi liikkeeksi, jotta se ei saisi tämän vuoksi kannattajia.
Toisaalta: Isis perustaa oppinsa Koraanin ja hadith-kirjoitusten kirjaimelliseen, muinaiseen tulkintaan. Isis edustaa islamia, huomauttaa Princeton-yliopiston Lähi-idän tutkimuksen professori Bernard Haykel Atlantic-lehdessä.
Islamilainen valtio on – nimensä mukaisesti – erittäin islamilainen. Tosin Isis ei ole täysin puhdasoppinen. Se on Haykelin mukaan muokannut tiettyjä oppeja oman politiikkansa kannalta tarkoituksenmukaisemmaksi.
Haykel muistuttaa myös, että Isisin tulkinta islamista ei ole ainoa oikea. Maltillisemmatkin suuntaukset voivat yhtä lailla todeta edustavansa islamia.
Kenen tulkinta on oikea? Vaikea sanoa. Isis pitää omasta tulkinnastaan kiinni sen verran tiukasti, että on julistanut 200 miljoonaa shiia-muslimia vihollisekseen.
Entä mitä liike haluaa? Viime kädessä kyse on kahden islamilaisen pääsuuntauksen, sunnien ja shiiojen välisestä valtataistelusta. Lisäksi Isis pyrkii laajentamaan Syyriassa käytävän sodan muillekin alueille, kuten esimerkiksi Pariisin kaduille. Liike on monilla tavoin poikkeuksellinen, ja se on onnistunut värväämään kannattajia kautta maailman. Mutta miten muinaiseen uskontotulkintaan perustuva liike pystyy tavoittamaan länsimaissa asuvia nuoria?
Isiksen värväysprosessia on vaikea ymmärtää, ellei ensin syvenny liikkeen opetuksiin lopun ajoista ja tulevasta maailmanlopusta, apokalypsista. Se eroaa tämän piirteensä vuoksi ratkaisevalla tavalla esimerkiksi Al-Qaidasta. Lopun aikojen enteenä Isis odottaa ”Roomasta saapuvaa armeijaa”, joka kukistetaan Syyriassa Dabiqin kaupungissa lähellä Aleppoa. Tämän taistelun myötä pitäisi alkaa lähtölaskenta maailmanlopun tapahtumille. Mahdi-nimisen messiaaninen hahmo ilmestyy, ja muslimeille povataan lopullista voittoa maailmanlopun alla.
Tällaiset pohdinnat innostavat monia. Mirror-lehden heinäkuussa teettämän kyselyn perusteella huikeat 1,5 miljoonaa brittiä tukee Isisiä. Potentiaalisia kannattajia on maailmassa miljoonia.
Hollywood soveltaa lähes kaikissa elokuvissaan ikuista taistelua hyvän ja pahan välillä. Isisin propagandakone tekee periaatteessa samaa. Se jauhaa verkon kautta maailmalle massiivisen määrän sotakuvastoa, joka vetoaa täsmälleen samaan kohderyhmään kuin toimintaelokuvatkin – nuoriin miehiin.
Erityisen voimakkaasti Isisin propaganda uppoaa syrjäytyneisiin, vankila- ja päihdekierteiseen joutuneisiin nuoriin. Jotkut houkutellaan riveihin pienin kuiskutuksin, lupauksin tulevasta suuruudesta. Aikaisemman surkean elämän poispyyhkiytymisellä. Kunnian palautuksella. Lupauksin vallasta, merkityksestä elämässä, suuruudesta.
Osa radikalisoituu pelkkää verkkopropagandaa lukemalla.
Muutos tapahtuu nopeasti. ”Aivopesu on helppoa”, kertoi minulle eräs henkilö, joka on keskustellut suomalaisten radikalisoituneiden ihmisten kanssa.
Isisin sosiaalisessa mediassa toimivaa tukiverkostoa kutsutaan toisinaan nimellä fanipojat (engl: ”fanboys”). He muodostavat verkon, jossa tietyt keskeiset toimijat välittävät Isisin ideologian mukaisia viestejä. Eräs tällaisista henkilöistä on Australiassa asuva, Koraaniin erittäin syvällisesti perehtynyt hengellinen opettaja Musa Cerantonio.
Atlantic-lehden toimittaja Graeme Wood tavoitti Isis-opettajan ja onnistui saamaan häneltä haastattelun. Tämä kertoi, että nuoria saadaan mukaan yksinkertaisilla kysymyksillä:
– Haluatko tosissasi elää lopun elämästäsi kotikaupungissasi, syöden samaa ruokaa, katsellen jalkapalloa telkkarista? Haluatko, että noissa asioissa on elämäsi koko sisältö?
– Vai haluatko mukaan ihmiskunnan historian tärkeimpään koitokseen, apokalyptiseen taisteluun?
MATIAS TURKKILA
Muutos 18.11.2015 klo 15:05 – väärä linkki korjattu.
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita

Viikon suosituimmat

Teemu Keskisarjan kolumni: Niin mikä salaliittoteoria, ministeri Adlercreutz?

Teemu Keskisarja: Suomen osuus maailman hiilipäästöistä on yksi promille ja Suomen pinta-alasta 75 prosenttia on metsää – ”Repikää siitä tieteelliset tosiasianne”
Ylen aamussa vierailleelta kansanedustaja Teemu Keskisarjalta tivattiin kantaa hallitukselta odotettavaan ilmastostrategiaan. Keskisarja totesi asian olevan hänelle yhdentekevä. - Perussuomalaisille luonnonsuojelu on luonnollinen, pyhä asia. Ilmakehäkiihkoilu sen sijaan on paholaisen keksintö. Se on EU:n anekauppaa, lähiluonnon raiskaamista ja hiilinielujen nieleskelyä. Ilmakehäkiihkon sfääreistä olisikin tehtävä paluu aidosti vihreälle metsäpolulle.

Jussi Halla-aho: ”Onko minkään median toimituksessa yhtä paljon rikollisia kuin Hesarissa?”
Eduskunnan puhemies Jussi Halla-aho jakaa X-tilillään kurinpalautusta Helsingin Sanomille. Halla-aho osallistuu näin keskusteluun tuoreesta hovioikeuden tuomiosta kahdelle Helsingin Sanomien toimittajalle niin kutsutussa Viestikoekeskus-jutussa. Hovioikeus kovensi käräjäoikeuden aiempaa tuomiota.

Nyt tuli perussuomalaisten vastaus SDP:n Razmyarin leikkauslistoihin: ”Tätäkö tarkoittaa kaiken voi tehdä reilummin?”
Perussuomalaisten eduskuntaryhmän 2. varapuheenjohtaja Miko Bergbom tyrmää sosialidemokraattien varapuheenjohtaja Nasima Razmyarin esitykset maataloustukien leikkauksista sekä veronkorotukset listaamattomille yhtiöille.

PS-ministeriryhmän tiedotustilaisuus klo 15.30 alkaen (suora lähetys)

Suomen Akatemia teki sen taas! 750 000 euron jättipotin kuittasi tällä kertaa kynsisalonkitutkimus: feminismin ja rodullistamisen manikyyritutkimusta
Suomen Akatemian myöntämä yli 750 000 euron rahoitus Helsingin yliopiston tutkimukselle "Intiimi manikyyri: femininisoitu työ, (itse-)hoiva ja rodullistetut kohtaamiset kynsistudioissa" on hämmentänyt sosiaalisessa mediassa. Keskustelijat ovat ilmaisseet epäuskoaan julkista rahankäyttöä ja tiedepolitiikkaa kohtaan. Päivystävät kriitikoiden kriitikot kuten ekonomisti Heikki Pursiainen puolestaan piikittelivät muita keskustelijoita kuten Wille Rydmania jopa henkilökohtaisuuksiin asti. Pursiainen puhui kohututkimuksesta ylistävämpään sävyyn. Suomen Akatemian erikoiset rahoituspäätökset hämmentävät ihmisiä vuodesta toiseen. Ilmiö liittyy laajempaan keskusteluun tieteen politisoitumisesta ja tiederahoituksen kanavoitumisesta ideologisesti värittyneisiin hankkeisiin.

Nato tunnusti laittoman maahantulon merkittäväksi uhaksi kansalliselle turvallisuudelle
Nato teki Haagin huippukokouksessaan päätöksen, että rajaturvallisuuteen liittyvät kulut voidaan jatkossa laskea mukaan jäsenmaiden viiden prosentin puolustusmenotavoitteeseen. Tämä on suuri helpotus niille Nato-maille, joilla on yhteistä rajaa Venäjän kanssa tai joihin muuten kohdistuu paljon laitonta maahantuloa. Myös kumivenepakolaisten kanssa ongelmissa oleva Britannia iloitsee uudesta linjauksesta.

Pieni- ja keskituloisille tulossa merkittävät veronalennukset, ostovoima paranee – Purra: ”Tällaisia veronalennuksia ei ole nähty vähään aikaan”
Perussuomalaisten ministeriryhmän kesäkokouksessa tänään puhunut valtiovarainministeri Riikka Purra kertoi jo lausunnoilla olevista verotoimista. Tavan palkansaajalle on jäämässä kukkaroon selvästi enemmän käyttövaraa veronalennusten myötä.

Demarit vaatii nyt lisää rahaa maahanmuuttajien kotoutumispalveluihin – sisäministeri Mari Rantanen torppaa: Raha ei ole järkevä mittari – ”Tulijoille pitää olla velvoitteita”
SuomiAreenalla keskusteltiin tällä viikolla myös maahanmuutosta ja sisäisestä turvallisuudesta. Sisäministeri Mari Rantanen sanoi maahanmuuton kasvattamisesta haaveilevalle demarien Mikkel Näkkäläjärvelle, että nykyisellä hallituksella on maahanmuuttopolitiikassa paljon siivottavaa demarihallituksen jäljiltä.

Seksuaalista väkivaltaa Saksassa torjuvat uimahallijulisteet saavat kritiikkiä – kuvissa ahdistelijoiksi esitetään valkoisia naisia ja miehiä
Kahdeksan alaikäistä tyttöä on joutunut seksuaalisen ahdistelun kohteeksi Saksan Gelnhausenin ulkouimalassa. Epäiltyinä on neljä syyrialaista miestä. Tapaus on herättänyt laajaa keskustelua Saksan uimahallien turvallisuudesta. Samalla Kölnin kaupungin uimahalleihin asennetut seksuaalisesta väkivallasta varoittavat julisteet ovat joutuneet arvostelun kohteeksi, sillä niiden katsotaan esittävän ahdistelijoina sellaisia ryhmiä, jotka tilastojen mukaan syyllistyvät näihin tekoihin kaikkein harvimmin.